OSN varuje pred humanitárnou krízou na severe Sýrie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sýria
Foto: SITA/AP

Bejrút 11. februára (WebNoviny.sk) – Približne 120.000 ľudí uviazlo v severnej časti sýrskej provincie Homs počas stupňujúcich sa náletov tamojšej vlády a jej spojencov bez nových dodávok humanitárnej pomoci. Uviedol to dnes Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA), ktorého vyhlásenie cituje agentúra AP.

Akútnou podvýživou trpia tamojšie deti, ako aj tehotné ženy, ktoré často zomierajú taktiež v dôsledku nedostatočnej zdravotnej starostlivosti. Predstavitelia OCHA varovali, že situácia by sa mohla ešte zhoršiť, ak sa do uvedenej oblasti nedostane humanitárna pomoc OSN v podobe liekov či jedla.

Humanitárne organizácie nie sú podľa slov OCHA schopné dovážať novú pomoc už od októbra, odkedy čakajú na oficiálne povolenie. Nedostatok vyhnal ceny základných surovín do extrémnych výšok, uviedla agentúra Reuters. Napríklad chlieb na severe provincie Homs stojí približne desaťnásobok svojej hodnoty v samotnom vládou kontrolovanom meste Homs a väčšina tamojších rodín si ho nemôže dovoliť.

Zmienené enklávy na severe provincie Homs ležia v úzkom páse krajiny medzi mestami Homs a Hamá a sú pod kontrolou opozičných síl. Oblasť je od konca októbra terčom náletov a ostreľovania zo strany vládnych síl. Odvtedy zároveň nemá elektrinu a ani dostatok pitnej vody.

Konflikt v Sýrii sa začal v marci 2011 pokojnými protivládnymi protestmi proti režimu prezidenta Bašára Asada. Neskôr prerástol do občianskej vojny, v ktorej doposiaľ zomrelo podľa odhadov OSN viac než 250.000 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov