BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – Slovenská katolícka charita pomáha štvrtý rok deťom-utečencom, ktoré sa bez sprievodu svojich rodičov ocitli na našom území. „V rámci projektu Bakhita IV. naši odborní pracovníci pravidelne navštevujú Detský domov v Medzilaborciach, kde sú maloletí cudzinci umiestňovaní. Deti totiž, či už v krajine pôvodu alebo počas cesty na Slovensko, musia čeliť množstvu špecifických stresových faktorov. Pri príchode bývajú dezorientované, často v šoku po dlhom cestovaní a odlúčení od blízkych. Naším cieľom je zmierniť ich strach a čo najviac im pomôcť žiť dôstojný život,“ uviedol generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumulák.
V centrách OSN hľadá ochranu rekordný počet utečencov
Tím odborníkov tvorí psychológ, sociálny poradca a pedagóg. Jeho úlohou je naučiť deti základy bežnej komunikácie na zvládanie každodenných situácií. „Psychológ s deťmi vykonáva relaxačné, protistresové a terapeutické sedenia, sociálny poradca sa snaží maloletým cudzincom priblížiť slovenskú kultúru prostredníctvom kreatívnych a športových aktivít, výletov či exkurzií,“ vysvetlila projektová manažérka Andrea Boboková.
V piatok si svet pripomína Svetový deň utečencov, vyhlásený bol na 20. júna Valným zhromaždením OSN v decembri roku 2000. Jeho cieľom je upozorniť širokú verejnosť na existenciu utečencov medzi nami a upriamiť pozornosť na ich životné podmienky.
Projekt charity Bakhita dostal svoj názov podľa svätej Bakhity, patrónky migrantov a obetí obchodovania, ktorú ako deväťročnú uniesli obchodníci s otrokmi a nikdy viac už neuzrela svojich najbližších. Prežila 12 rokov v otroctve, päťkrát ju predali novým majiteľom a zažila kruté zaobchádzanie. Projekt finančne podporuje ministerstvo vnútra z programu Solidarita a riadenie migračných tokov a je spolufinancovaný z Európskeho fondu pre integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín.