Vyše 169 rokov odo dňa, kedy Samuel Morse poslal prvý telegram, sa tento spôsob komunikácie blíži ku koncu. Prevádzky poslednej štátnej telegrafnej služby v Indii uzavrú už 14. júla.
Hoci telegrafná služba na celom svete postupne upadala do zabudnutia, v Indii bola stále obľúbenou formou oznamovania rôznych noviniek. Zdá sa však, že kedysi najrýchlejšia forma komunikácie už nedokáže súperiť s modernými výdobytkami v podobe sms správ či e-mailov.
„Zaznamenali sme stratu vyše 23 miliónov dolárov ročne, lebo sms správy a smartfóny zmenili túto službu na zbytočnosť,“ uviedol riaditeľ telegrafnej spoločnosti BSNL (Bharat Sanchar Nigam Limited) Shamim Akhtar.
Denne sa dnes v Indii odošle už len asi 5000 telegramov. Pokles od roku 1985, kedy sa denne odoslalo 60 miliónov telegramov medzi 45-tisíckami pracoviskami, je markantný. Dnes tu funguje už len 75 prevádzok, ktoré zamestnávajú 998 ľudí. Tí však podľa denníka Christian Science Monitor o svoju prácu čoskoro prídu.
Najčastejšie telegrafnú službu využíva v Indii vláda, ktorá odosiela až 65% telegramov. Zvyšok tvoria bežní užívatelia, ktorých oznam nahneval. „Pravidelne posielam telegramy, je to dôležitý prostriedok komunikácie aktivistov,“ uviedol jeden z užívateľov. I napriek tomu bude posledný telegram odoslaný už o necelý mesiac.
Morse nebol prvý, kto vynašiel telegraf založený na elektromagnetickom princípe, ale práve jeho prístroj a najmä jeho telegrafický kód prevádzajúci písmená na bodky a čiarky, znamenal zlom v komunikačných technológiách. Hoci Morsemu trvalo niekoľko rokov, kým konečne presvedčil kongresmanov, aby postavili prvé skúšobné elektrické vedenie z Washingtonu do Baltimoru, nový spôsob komunikácie sa zakrátko stal hitom.
O vyše jeden a pol storočia neskôr ho vytlačili moderné technológie. Slovensko sa s verejnou telegrafnou a ďalekopisnou službou rozlúčilo pred šiestimi rokmi, v susednom Česku odoslali posledný telegram v marci 2010.
www.foxnews.com