Svet odsúdil izraelský útok na humanitárny konvoj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nepokoje v Ankare
Pred izraelským konzulátom v Ankare je rušno. Foto: SITA/AP

ANKARA/JERUZALEM/BRUSEL – 31. mája (WEBNOVINY) – Najmenej 19 ľudí v pondelok zahynulo a 36 bolo zranených pri zásahu izraelských ozbrojených síl proti humanitárnemu konvoju lodí smerujúcich do Pásma Gazy. Ako informovala izraelská TV stanica Channel 10, medzi zranenými je aj päť izraelských vojakov, z ktorých jeden utrpel ťažké zranenia.

Izraelské ozbrojené sily zasiahli v pondelok ráno proti medzinárodnému konvoju šiestich lodí vezúcich humanitárnu pomoc pre Pásmo Gazy. Flotilu troch nákladných a troch osobných lodí viedlo turecké plavidlo. Konvoj, ktorý vyplával z Cypru, viezol okrem humanitárnej pomoci asi 700 propalestínskych aktivistov z rôznych krajín. Asi 50 percent tvorili Turci, zvyšok príslušníci asi 50 iných národností. Medzi pasažiermi boli poslanci Európskeho parlamentu, spisovatelia, novinári, aktivisti a cirkevní predstavitelia. Agentúra Mediafax uvádza, že na palube jednej z lodí boli aj traja českí novinári z Českej televízie, o ich osude však zatiaľ nemá žiadne správy. Lode viezli do Pásma Gazy asi 10 000 ton humanitárnej pomoci vrátane liekov, potravín, šatstva, dočasných obydlí, skladacích detských ihrísk. Náklad podľa organizátorov neobsahoval žiadne nebezpečné položky.

Izraelská armáda vyplávala z prístavu Haifa s cieľom zastaviť flotilu, keďže v Pásme Gazy platí už tri roky prísna blokáda. Izraelské jednotky zaútočili na tureckú loď a komando sa dostalo na jej palubu, kde sa stretlo s odporom jej posádky. Väčšina obetí pochádza práve z tejto lode. Zasiahnutá bola aj jedna grécka loď.

Incident podľa izraelskej armády vyprovokovali cestujúci na tureckej lodi, ktorí na vojakov zaútočili palicami, nožmi a údajne aj strelnými zbraňami. Izraelská vláda ponúkla organizátorom inú možnosť dodávky humanitárnej pomoci, čo však aktivisti odmietli.

Flotila slobody, ktorá vyplávala z Cypru, pozostáva z najväčšej tureckej lode Mavi Marmara, na palube ktorej bolo asi 600 propalestínskych aktivistov. Flotilu tvorili aj dve menšie turecké lode, dve grécke plavidlá a jedno americké. Siedma loď nazvaná Rachel Carrie podľa americkej aktivistky, ktorú v Pásme Gazy v roku 2003 zabil izraelský buldozér, sa plavila k flotile z Írska. Organizátorom celej akcie, ktorej cieľom bolo poukázať na zlú humanitárnu situáciu v Pásme Gazy, je Koalícia Flotily slobody. Koalíciu tvorí Hnutie za slobodnú Gazu, Európska kampaň na ukončenie blokády Gazy, turecká organizácia Insani Jardim Vakfi, grécka a švédska pobočka skupiny Lode pre Gazu a Medzinárodný výbor na ukončenie blokády Gazy.

Turecká polícia zabránila desiatkam demonštrantov hádzajúcich kamene dostať sa do priestorov izraelského konzulátu v Istanbule po tom, ako rozhnevali správy o izraelskom zásahu proti humanitárnej lodi . Televízie CNN-Turk a NTV odvysielali zábery, na ktorých desiatky rozhnevaných demonštrantov skandujúc heslá ako Do pekla s Izraelom! zápasia s príslušníkmi polície strážiacich konzulát v centre Istanbulu.

Izraelské ozbrojené sily popreli, že by ich príslušníci zaútočili na lode patriace do humanitárneho konvoja smerujúceho do Pásma Gazy. Uviedli však, že sa rozhodli zabrániť lodiam doplaviť sa k palestínskym brehom.

Demonštranti neskôr pred izraelským konzulátom protestovali pokojnejšie – v rukách držali palestínske vlajky a počúvali verše predčítavané z koránu. Rôzni aktivisti sa začali schádzať aj pred rezidenciou izraelského veľvyslanca v tureckom hlavnom meste. Odtiaľ však neboli hlásené žiadne nepokoje.

Krvavá operácia Izraela môže viesť k „nenapraviteľným dôsledkom“ v bilaterálnych vzťahoch medzi Jeruzalemom a Ankarou, informovalo turecké ministerstvo zahraničných vecí. „Zaútočením na civilistov Izrael opäť raz ukázal svoje pohŕdanie ľudským životom a mierovými iniciatívami. Ostro odsudzujeme tieto nehumánne praktiky Izraela,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva. „Tento ohavný incident, ktorý sa odohral na otvorenom mori a znamená svojvoľné porušenie medzinárodného práva, môže viesť k nenapraviteľným dôsledkom v našich bilaterálnych vzťahoch,“ uvádza úrad.

O vec sa už zaujíma aj Brusel. Európska únia požiadala izraelské úrady o vyšetrenie zásahu izraelských ozbrojených síl proti humanitárnemu konvoju lodí smerujúcich do Pásma Gazy, pri ktorom zahynulo najmenej 10 ľudí. Ministerka zahraničia EÚ Catherine Ashtonová v tejto súvislosti vyslovila kondolencie rodinám obetí a zranených. EÚ podľa nej nemení svoj postoj k izraelskej blokáde Pásma Gazy, ktorú považuje za „neprijateľnú a politicky kontraproduktívnu“. Únia preto žiada okamžité otvorenie pásma, najmä pre potrebnú humanitárnu

Ankara o vysvetlenie incidentu požiadala izraelského veľvyslanca Gabbyho Levyho, ktorý bol pre tento účel predvolaný na turecké ministerstvo zahraničných. „Nech je už dôvod (zásahu) akýkoľvek, takéto konanie proti civilistom zapojených do čisto mierových aktivít je neprijateľné… Izrael bude musieť niesť dôsledky porušenia medzinárodného práva,“ dodáva dokument.

„V medzinárodných vodách sme neočakávali takúto operáciu,“ uviedol Umer Faruk Korkmaz, predstaviteľ proislanskej humanitárnej organizácie IHH v Turecku, ktorá humanitárnu pomoc zorganizovala. „Izrael bol prichytený pri čine a medzinárodné spoločenstvo mu to neodpustí,“ povedal Korkmaz s tým, že lode boli eskortované do Haify.

Očakával som zásah,“ uviedol Mercan Mercan, poslanec parlamentu za vládnu Stranu spravodlivosti a rozvoja premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. „Neočakával som však krviprelievanie a použitie zbraní a guliek… Izrael sa zaplietol do činnosti, ktorá nesmierne poškodí jeho imidž,“ dodal.

Izraelská televízia, ktorá o incidente informovala, neposkytla žiadne detaily, nakoľko ozbrojené sily na informácie týkajúce sa incidentu uvalili informačné embargo. Nie je teda stále jasné ani to, či medzi mŕtvymi a zranenými prevážanými do izraelských nemocníc sú ľudia plaviaci sa na lodiach, alebo príslušníci ozbrojených síl. Turecké ministerstvo zahraničných vecí si v súvislosti so zásahom predvolalo Izraelského veľvyslanca, aby mu okolnosti, ktoré viedli k obetiam na životoch v medzinárodných vodách, vysvetlil.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Catherine Ashtonová