ZÜRICH 21. februára (WEBNOVINY) – Väčšina švajčiarskych voličov by podporila referendum, ktorého cieľom by bolo stanoviť najprísnejšie limity pre odmeny riaditeľov veľkých firiem na svete.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré v stredu zverejnila výskumná spoločnosť Gfs Bern. S obmedzením podľa nich súhlasí 64 percent opýtaných.
Referendum o otázke zákonom stanovených maximálnych platov vo Švajčiarsku bude 3. marca a v prípade úspechu určí akcionárom veľkých spoločností záväzné stropy na odmeňovanie vedúcich pracovníkov. Zákonom by sa tak zakázali praktiky ako sú napr. „zlaté padáky“ pre odchádzajúcich manažérov.
Plebiscit navrhol ho politik a bývalý obchodník Thomas Minder, ktorý využil hnev Švajčiarov z odhalenia obrovských odmien, ktoré podľa analytikov vo firmách podporovali kultúru riskovania, ktorá zas takmer položila švajčiarsku banku UBS.
Lobisti sú proti
Tlaku verejnosti sa podriadila aj farmaceutická spoločnosť Novartis, ktorá v piatok oznámila, že odchádzajúcemu riaditeľovi Danielovi Vasellovi vyplatí počas nasledujúcich 6 rokov odmenu 78 mil. USD, aby mu zabránila v prechode ku konkurencii. Svoje rozhodnutie spoločnosť v utorok zrušila.
Priemyselní lobisti však argumentujú, že obmedzenie odmien poškodí konkurencieschopnosť krajiny a odstraší talentovaných zamestnancov zo zahraničia. Loby prišla s vlastným, umiernenejším návrhom, ktorý vstúpi do platnosti, ak bude marcové referendum neúspešné.
Únia si posvieti na odmeny pre bankárov
Obmedzenie maximálnych odmien v bankovom sektore plánuje aj EÚ. Rozhovory o tejto téme v Európskom parlamente však v stredu uviazli na mŕtvom bode. Vyjednávanie sa zaseklo pri spore krajín EÚ a parlamentu o miere obmedzenia odmien pre najlepšie zarábajúcich pracovníkov v priemysle.
Európsky parlament s podporou Nemecka a Francúzska tvrdí, že obmedzenie odmien zabráni nadmernému riskovaniu v honbe za čo najväčším ziskom, ktoré stálo na začiatku finančnej krízy. Veľká Británia, ktorá je domovom finančného centra regiónu, však nesúhlasí. Rozhovory, ktoré niektorí účastníci označili ako napäté, s „množstvom kričania“, budú pokračovať budúci týždeň.