Minister spravodlivosti Boris Susko nenavrhne vláde, aby sa štát odvolal proti rozhodnutiu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v prípade sudkyne Denisy Cvikovej. Ako uviedol ešte v stredu 19. júna, pochybuje o úspešnosti takéhoto kroku.
V tejto súvislosti zároveň minister avizoval návrh na disciplinárne stíhanie sudcov senátu Najvyššieho súdu SR, ktorý rozhodoval o väzbe obvinenej sudkyne Cvikovej. Advokát Peter Kubina v tejto súvislosti na sociálnej sieti napísal, že nezažil ani jeden prípad, keď by štát akceptoval súdne rozhodnutie znejúce v jeho neprospech, proti ktorému je možné sa odvolať.
Štát sa vždy odvolá
„Keď štát neuspeje a súd prizná klientovi náhradu škody a nemajetkovej ujmy (čo je pri oslobodení spod obžaloby alebo zastavení trestného stíhania vždy) v akejkoľvek výške, čo aj len 1 000 eur, štát sa vždy odvolá,“ zdôraznil Kubina.
Šeliga: Vláda ukazuje túžbu po pomste. O disciplinárnom návrhu na sudcov hovoria ľudia, ktorých súdili
Doplnil, že priznané škody sa nikdy nezosobňujú príslušným verejným činiteľom, napríklad sudcom, prokurátorom alebo policajtom, ktorí svojím nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom spôsobili danú škodu.
Susko podá disciplinárny návrh
Minister spravodlivosti Boris Susko podá disciplinárny návrh voči sudcom senátu Juraja Klimenta na Najvyššom súde SR. Zároveň vyhlásil, že „vyvodí aj ďalšie právne kroky na vyvodenie zodpovednosti“. Dôvodom je minulotýždňové rozhodnutie ESĽP o porušení práv sudkyne Denisy Cvikovej.
Susko podá disciplinárny návrh voči sudcom senátu Juraja Klimenta na Najvyššom súde, Kaliňák hovorí o európskej hanbe
Sudkyňu vtedajšieho Okresného súdu Bratislava I Cvikovú zadržali a obvinili z prijímania úplatku v rámci policajnej akcie Búrka v marci 2020. Do októbra daného roku bola aj väzobne stíhaná. Väzba bola podľa ESĽP predĺžená nezákonne a sudkyňa tak bola niekoľko mesiacov vo väzbe nezákonne. Za zistené porušenia práv priznal ESĽP sťažovateľke 19 500 eur z titulu nemajetkovej ujmy.