‘Superstromy’ už zdobia najrozsiahlejšiu záhradu v Singapure

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Supertrees
Foto: SITA/AP

Koncom roka 2009 sa v médiách objavili správy o návrhu pre najväčší záhradný projekt v Singapure. Pozemok s rozlohou 101 hektárov, ktorý má prekvitať sviežou zeleňou, sa v týchto dňoch stáva skutočnosťou.

Marina South Gardens, záhrady situované hneď vedľa singapurského zálivu Marina Bay, ponúknu dve botanické biosféry – vlhkú a suchú. Návštevníci v nich nájdu rastliny z hmlových lesov i zo stredozemnej oblasti. Najväčším lákadlom zeleného raja by však mali byť takzvané „superstromy“ – obrovské konštrukcie týčiace sa do výšky 25 až 50 metrov, ktoré zároveň spĺňajú funkcie udržateľného rozvoja.

Supertrees
Foto: http://inhabitat.com

Superstromy obklopené papraďou, viničom a tropickými kvetmi sú naprojektované tak, aby zachytávali dažďovú vodu a zároveň zbierali solárnu energiu, ktorá sa využije na vykurovanie skleníkov aj na večerné osvetlenie. Prvá fáza projektu je už takmer hotová a obyvatelia Singapuru sa v týchto dňoch môžu pokochať pohľadom na superstromy slúžiace ako vertikálne záhrady. Druhá fáza projektu s názvom Bay East, ktorá bude obsahovať vodné záhrady i vodné vzdelávacie centrum, by mala byť dokončená v priebehu tohto roka.

Supertrees
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Supertrees
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Supertrees
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Supertrees

Foto: http://inhabitat.com

Syntetické stromy umožnia mestám dýchať

Bez názvu
Foto: www.physorg.com

So zaujímavým projektom syntetických stromov prišiel aj tím výskumníkov z Kolumbijskej univerzity v New Yorku a zo štúdia Influx v Paríži. Vďaka nim by sa začiatkom budúceho roka mali v uliciach Bostonu objaviť umelé stromy, ktoré dokážu simulovať premenu oxidu uhličitého na čerstvý kyslík. Falošné stromy budú postavené z recyklovaných plastových fliaš a na prečistenie vzduchu využijú techniku eliminácie oxidu uhličitého pomocou vlhkostného výkyvu.

Obrovské „čističky vzduchu“ budú mať vo vrchnej časti zabudované solárne panely, ktoré sa postarajú aj o ich pohon. Po skúške zariadenia však dizajnéri zistili, že samotná slnečná energia nebude na pohon stromov postačujúca, a tak k nej pridali aj kinetickú. Tú budú vyrábať samotní okoloidúci, ktorí si posedia na šikovne zabudovaných detských hojdačkách. Stromy v tvare dracény – falošnej palmy, ktorej tvar je pre zachytávanie slnečných lúčov najefektívnejší, zároveň nahradia pouličné osvetlenie. Neónoví obri, ktorí budú usilovne pracovať pre blaho našich pľúc, si možno čoskoro nájdu cestu aj do ďalších veľkomiest.

http://inhabitat.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať