Stručná história zrodu Supertoskáncov hovorí, že v 70. rokoch 20. storočia sa miestna šľachta pustila do pestovania „nepovolených“ odrôd a začala z nich robiť vína, ktoré nebolo možno zaradiť do systému. Aby bolo jasné, v oblasti Chianti sa vtedy robilo síce veľa mizerného vína, ale presne podľa pravidiel. Tie určovali, že sa môžu použiť iba tradičné domáce odrody a musia sa dodržiavať klasické pestovateľské a výrobné postupy. Potom mohlo víno niesť hrdé označenie Chianti ako oblasť pôvodu. Ostatné víno sa mohlo označovať iba Vino di Tavola (stolové víno), ktoré nepodliehalo prísnej regulácii vinárskeho zákona.
Našťastie, ten zákon nehovoril, že takéto víno nemôže byť dobré. Na trhu sa tak objavili „stolové vína“ s divnými menami ako Sassicaia, Tignanello, Ornellaia a mnohé iné, ktoré označovali vinohrady, z ktorých pochádzalo hrozno. Boli vyrobené z odrôd typických pre Bordeaux – cabernet sauvignon, merlot, ale často aj v zmesiach s typickou toskánskou odrodou sangiovese. Výrobné postupy kopírovali najnovšie technologické výdobytky, zrenie vín sa dialo v barikových sudoch. Na stolové vína mali šokujúce ceny, ktoré často prekračovali ceny špičkových tradičných vín Chianti Classico Riserva, či Brunello di Montalcino. Vína vzbudili pozornosť kritikov, menovite istý Robert Parker, ktorému sa pripisuje autorstvo názvu Super Tuscans. Kritici, vrátane pána Roberta, sa do týchto vín zamilovali. Boli mocné, robustné, hladké, plné chutí, úplná moderna v stopách Kalifornie a Nového sveta. Aj zákazníci si k nim našli cestu, neodradili ich ani vysoké ceny.
Nakoniec ich zaregistroval aj vinársky zákon. Dnes tieto vína spadajú do kategórie vín IGT (Indicazione Geografica Tipica), ktorá vlastne určuje iba to, že hrozno pochádza z oblasti označenej na etikete. Nič viac, všetko ostatné je voľná tvorba.
Medzi priaznivcami talianskeho vína sa traduje historka o tom, ako mal po vojne markíz Mario Incisa della Rocchetta problém dostať sa k obľúbenému Bordeaux a rozhodol sa, že si ho vyrobí sám. Na svojom majetku Tenuta San Guido založil v roku 1948 vinohrad zo sadeníc cabernet sauvignonu dovezených rovno z Château Lafite-Rothschild a robil si z neho svoje vínečko na štýl Bordeaux. S nikým sa oň nechcel podeliť. Trvalo 20 rokov, kým sa jeho Sassicaia dostala na trh a víno bolo hneď senzáciou na medzinárodnom poli. Závistliví susedia nelenili a chytili veci za správny koniec. Na susednom pozemku Lodovico Antinori stvorili Ornellaiu, ktorá bola od 80. rokov pravidelne vyhlasovaná za najlepšie talianske víno. Rodinná konkurencia Antinoriovcov stvorila tretieho z najlepších Supertoskáncov, Piero Antinori je výrobcom vína Solaia. Tento pán má na svedomí aj Tignanello, niektorými ľuďmi považované za prvého Supertoskánca dostupného na trhu už od 70. rokov.
Medzičasom Sassicaia dostala samostatný štatút ako podoblasť DOC Bolgheri, s dovetkom Sassicaia.
Vyzerá to ako rozprávka, kde sa všetko na dobré obráti, ale v zásade je to len výhra kreatívnych vinárov nad systémom. Z celej tejto supertoskánskej historky vyvstáva niekoľko otázok a poučení. Napríklad, do akej miery tradičné odrody a postupy definujú typické víno z danej oblasti. A ak teda sú definované zákonom, či je to to najlepšie, čo sa na danom mieste dá vyrobiť. Ak si chce niekto pestovať inú odrodu ako susedia, prečo by mu to mal zakazovať akýsi zákon? Táto skupinka znudených šľachticov sa jednoducho vykašľala na pravidlá (veľmi typickým talianskym spôsobom) a urobila si veci po svojom, predefinovali trh s vínom, slušne sa nabalili a smejú sa svetu. Krásny príklad myslenia mimo zaužívaných kategórií, ktoré nechávajú tým ostatným.
Zoznam Supertoskáncov nie je možné publikovať, lebo už dnes je neúmerne dlhý a zdá sa, že každý vinár v Toskánsku má aspoň jedno IGT víno v ponuke. Niekedy sú to lacné pokusy mimo pravidiel apelácie, inokedy pribudne ďalší klenot. Nasledovných pár vín je overených a skutočne zaujímavých:
Cepparello – sangiovese
Flaccianello – sangiovese
Lupicaia – cabernet sauvignon, merlot
Magari – merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc
Masseto – merlot
Ornellaia – cabernet sauvignon, merlot, cabernet franc
Sassicaia – cabernet sauvignon, cabernet franc
Solaia – cabernet sauvignon, cabernet franc, sangiovese
Tignanello – sangiovese, cabernet sauvignon