- aktualizované 14. januára 16:07
Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje celoplošné testovanie pokiaľ sa bude realizovať prostredníctvom zvýšenia kapacity mobilných odberových miest.
Testov bolo a je dostatok
Na štvrtkovej tlačovej besede to potvrdil šéf liberálov Richard Sulík. „Odmietame také celoplošné testovanie, ako sme zažili začiatkom novembra, nemá to zmysel, je to plytvanie zdrojmi,“ vyhlásil minister hospodárstva.
Viac o téme: Koronavírus
Mobilné odberové miesta by pritom podľa Sulíka mali byť finančne motivované, aby robili viac testov ako v súčasnosti.
Testovanie vo veľkých firmách má na starosti Sulíkovo ministerstvo, Matovič ho opäť upozornil
Aktuálne totiž dostávajú zdroje za 250 testov denne, návrh je, aby ich prevádzkovatelia dostali navyše zdroje za každý test, ktoré urobia nad počet 250. Minister hospodárstva pritom zopakoval, že testov na Slovensku bolo a je dostatok.
Dobrovoľné testovanie vo firmách
Sulík tiež predloží na rokovanie vlády návrh na uskutočnenie dobrovoľného testovania vo firmách. Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedol šéf rezortu hospodárstva, s povinným testovaním nesúhlasia, keďže môže byť v rozpore so zákonom.
„Zamestnávateľov by sme nemali zaťažovať ďalšími povinnosťami. Určite to nebude povinné, bude to na dobrovoľnosti,“ skonštatoval.
Ako zároveň dodal, nevidí zmysel, aby bola časť zamestnancov testovaná každý deň a niektorí vôbec. „Ten systém musí byť chytrejší,“ tvrdí Sulík. Na návrhu pritom pracuje spolu s fabrikami a konečná podoba testovania bude odsúhlasená všetkými zamestnávateľskými zväzmi. Podniky by pritom podľa ministra mali dostať k dispozícii testy a mali by byť taktiež finančne kompenzované, a to približne na takej úrovni ako mobilné odberové miesta.
Asociácia priemyselných zväzov SR podľa jej generálneho sekretára Andreja Lasza zásadne odmieta, aby testovanie bolo povinné. „Je potrebné ponechať ho na princípe dobrovoľnosti a na základe vlastného zváženia, potrieb, harmonogramu a plánov spoločností,“ doplnil pre agentúru SITA.
Firmy využívajú podľa neho testovanie ako jeden z nástrojov v boji s pandémiou a vzhľadom na to, že ide o organizačne a finančne náročný proces, žiadajú od štátu výraznejšiu podporu.
„A to formou poskytnutia testov, napríklad cez centrálne sklady v krajských mestách alebo finančnej kompenzácie, ktorá by mala mať časovo a administratívne nenáročnú legislatívnu podobu,“ priblížil Lasz. Asociácia verí, že aktivity a podpora vlády smerom k testovaniu vo firmách nebudú limitované počtom zamestnancov a ostanú dobrovoľné pri rešpektovaní procesov zavedených v tej ktorej firme.