Sulíkovci chcú ministerku Zvolenskú potrestať za vrtúľniky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vrtuľník
Foto: SITA/Viktor Zamborský

Niekoľko dní bez vrtúľnikov

Záchranárske vrtuľníky z Bratislavy a z Trenčína nelietali od 12. do 16. septembra tohto roka. Rezort zdravotníctva stihol do ukončenia platnosti predchádzajúcich licencií vybrať nového prevádzkovateľa len pre päť vrtuľníkových ambulancií.

Dôvodom malo byť, že kým sa na týchto päť staníc prihlásil len jeden uchádzač, o zvyšné dve stanice bol väčší záujem, preto podľa MZ bolo rozhodovanie zdĺhavejšie. Ministerstvo tvrdilo, že termíny boli vyhlásené včas a riadne, avšak uchádzači nedodali všetky potrebné dokumenty.

Podľa zákona ich však vylúčiť nemohli, museli počkať ďalších 30 dní, aby mali možnosť doplniť chýbajúce materiály. V prípade potreby mali v týchto dvoch krajoch zasahovať vrtuľníky z ostatných kútov Slovenska. Licencie pre spomínané dve stanice podpísala Zvolenská v pondelok 16. septembra. Pozíciu si obhájil doterajší prevádzkovateľ, spoločnosť Air – Transport Europe. Opätovne tak bude zastrešovať všetkých sedem staníc VZZS.

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Ak ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská nevyvodí osobnú zodpovednosť za to, že z Bratislavy a Trenčína nemohli päť dní lietať záchranárske vrtuľníky pre chýbajúce licencie, strana SaS je pripravená začať zbierať podpisy na jej odvolanie.

„Zároveň zvažujeme podať aj trestné oznámenie, pretože táto minimálne nedbanlivosť so znakmi všeobecného ohrozenia má podľa nás aj trestnoprávny rozmer,“ uviedla generálna manažérka SaS Jana Kiššová.

Podľa SaS odpovede ministerstva zdravotníctva (MZ) potvrdili ich obavy, že niekoľkodňový výpadok v plnohodnotnom pokrytí územia Slovenska vrtuľníkovou záchrannou zdravotnou službou (VZZS) bol spôsobený hrubou chybou rezortu.

Strana tvrdí, že MZ mohlo vypísať výberové konanie skôr, a to s prihliadnutím na všetky zákonné lehoty tak, aby licencie boli vydané včas, čím by v Bratislave a Trenčíne nevzniklo päťdňové vákuum. Rezort zdravotníctva mohol podľa SaS prípadne urýchliť posudzovanie úplnosti prihlášok, aby sa nedostatky v nich včas odstránili.

Poukazujú pritom na to, že termín na prihlásenie sa do výberového konania skončil 3. júla, pričom komisia zasadla až 23. júla. Rovnako tak liberáli tvrdia, že víťaz mohol byť vybratý už 9. septembra, kedy mala komisia k dispozícii už kompletné prihlášky.

„Takéto počínanie považujeme za hrubú chybu. Previnenie ministerstva znásobuje fakt, že vrtuľník nebol poskytnutý ťažko ranenej pacientke 13. septembra, pričom ošetrujúci lekár v Skalici o jej prevoz do Bratislavy preukázateľne žiadal,“ vyhlásil predseda SaS Richard Sulík.

Zvolenská ešte v stredu po Výbore pre zdravotníctvo NR SR, na ktorom predkladala správu o nehode, uviedla, že dôvod na odstúpenie nevidí. Podľa nej rezort postupoval pri výberovom konaní v súlade so zákonom.

Vrtulnik nehoda helikoptera autobus
Foto: SITA/Viktor Zamborský

„Ja stále tvrdím, že bola plne zabezpečená zdravotná starostlivosť, zákon porušený nebol. Čiže rozhodne nedošlo k poškodeniu zdravia v dôsledku nejakého takéhoto konania, ja nevidím žiadny dôvod. Myslím si, že sa postupovalo s veľmi odbornou starostlivosťou v rámci činnosti komisie,“ uviedla ministerka po výbore na otázku, či vyvodí voči sebe zodpovednosť.

Zároveň odmietla spájanie tragickej nehody, ktorá sa stala v piatok 13. septembra na Záhorí s tendrom na VZZS. Podľa nej je potrebné prešetriť oba prípady, ale osobitne. Haváriu, ktorá si vyžiadala jeden ľudský život, preverí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Na postup ministerstva pri tendri si zase posvietia poslanci počas prieskumu, ktorý odobril zdravotnícky výbor.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana KiššováRichard SulíkZuzana Zvolenská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSaS Sloboda a Solidarita