BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Návrh predsedu parlamentu a strany SaS Richarda Sulíka zrušiť odpisy, tak ako sa v súčasnosti uplatňujú, je podľa Ministerstva financií SR zaujímavý. Ako dodal pre agentúru SITA hovorca rezortu Martin Jaroš, ministerstvo však zatiaľ podobnú úpravu nemá v legislatívnom pláne. Richard Sulík prezentoval tento týždeň vo svojom komentári v Hospodárskych novinách návrh na úpravu legislatívy tak, aby bolo každému pri výpočte základu dane z príjmov umožnené odpísať „koľko chce a kedy chce“. Jediným pravidlom by bolo, že súčet odpisov nesmie presiahnuť 100 percent investície. „Takýto krok by si vyžadoval dôslednú prípravu a veľmi dôkladnú analýzu, najmä z hľadiska možných rozpočtových dôsledkov,“ uviedol v reakcii na Sulíkov návrh Martin Jaroš.
Odpisy pre daňové účely predstavujú podľa Sulíka na rozdiel od odpisov pre majetkové účely najmä bariéru v investovaní. „Keď napríklad nejaká malá začínajúca firma investuje všetky svoje zarobené peniaze a zároveň musí platiť daň z príjmu z tej časti, ktorú nemohla dať do odpisov, tak si niektoré investície možno rozmyslí,“ uvádza Sulík. Preto by podľa jeho slov bolo najlepšie pre výpočet základu dane z príjmov dovoliť každému odpísať koľko chce a kedy chce. „Neviem si predstaviť lepšiu podporu investícií ako dovoliť o celú investovanú sumu ihneď znížiť základ dane. Najviac by sme tým podporili malých a stredných podnikateľov, ktorí sa ťažšie a drahšie financujú ako veľké koncerny,“ konštatuje predseda parlamentu.
Sulík zároveň pripúšťa, že najväčším rizikom takéhoto kroku by zrejme bolo, že všetky firmy si ihneď odpíšu všetok svoj v minulosti zakúpený a doteraz neodpísaný majetok a výnos dane z príjmov právnických osôb by bol v prvom roku blízko nule. „Tomu treba zabrániť tak, že úplné zrušenie odpisov by len pre nové veci platilo ihneď a pre použité veci až o niekoľko rokov, povedzme o päť. Ďalšia možnosť je veľkým firmám zrušiť odpisy až neskôr a podobne,“ dopĺňa Sulík.
Slovensko by sa zrušením odpisov podľa Sulíka stalo silne proinvestičnou krajinou. Navyše by sa týmto krokom zjednodušil zákon o dani z príjmov, firmy by potrebovali menej daňových poradcov a štát menej daňových úradníkov. „Slovensko by bolo zrejme prvým štátom v EÚ, ktorý zrušil odpisy. Ako vieme z čias daňovej reformy, ani v tejto oblasti marketing netreba podceňovať,“ uzatvára Richard Sulík.