- aktualizované 23. novembra 10:26
Minister hospodárstva a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík v pondelok predstavil svoj protipandemický plán.
Na úvod tlačovej konferencie kritizoval, že boj proti koronavírusu prebieha aktuálne na Slovensku chaoticky, sú ignorované názory odborníkov a riešenia sú predkladané zo dňa na deň.
Málo a veľmi infikované regióny
Pandemický plán nazvali „Semafor zdravia“ a v pondelok ho predložia na Ústredný krízový štáb SR, ktorý zasadá od 14.00. „Jasný, konkrétny, logický, pochopiteľný plán je to, čo nám chýba ako soľ,“ vyhlásil Sulík.
Viac o téme: Koronavírus
Figu borovú máme, je to cesta do pekla, kritizuje Matovič pandemický plán Sulíka
Sulík ide opäť proti Matovičovi, strana SaS nepodporí ďalšie celoplošné testovanie
Ako už priblížil v nedeľu, „Semafor zdravia“ ráta s 36 obvodmi, ktoré kopírujú regionálne úrady verejného zdravotníctva.
Žiaci by sa mohli vrátiť do škôl v pondelok 30. novembra, dôležité budú nastavené pravidlá
Každá takáto časť Slovenska by mala pridelené skóre. To by určovali štyri veličiny, a to počet nakazených na 100 tisíc obyvateľov, počet nakazených ľudí nad 65 rokov na 100 tisíc obyvateľov z tejto vekovej skupiny, rýchlosť ako sa vírus šíri a pozitivita, teda koľko percent z urobených testov bolo pozitívnych. „Pozerať sa iba na počet infikovaných, nemá dostatočnú výpovednú hodnotu,“ zhrnul Sulík.
Video: Tlačová konferencia
„Zafarbenie“ regiónov by potom určovalo, aké opatrenia by v nich platili. Najviac zamorené majú mať opatrenia najprísnejšie. O nich by pritom podľa Sulíka vedeli všetci dopredu a dokázali by sa zariadiť a pripraviť. V rámci semaforu riešia liberáli aj trasovanie alebo pohyb cez hranice. „Nepovažujem za správne uplatniť jednu sadu opatrení na celé Slovensko,“ povedal v pondelok Sulík. V súčasnosti by podľa Sulíka bola najkritickejšia situácia v obvode Vranov nad Topľou, ktorý by bol čierny. Naopak zelenými obvodmi by boli Lučenec a Veľký Krtíš.
Seniori by mohli dostávať rúška
Semafor zdravia je rozdelený na osem kapitol, prvá sa týka všeobecných podmienok, ktoré platia vždy. Presne stanovuje, ako sa majú ľudia správať, ak sa u nich prejavia symptómy, ak sa stretli s nakazeným alebo sa vrátili z červenej krajiny.
Ľudia totiž podľa Jany Bittó Cigánikovej často nevedia, čo majú robiť a ako sa majú správať. Základom je nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov a dezinfekcia.
V „semafore zdravia“ tiež navrhujú, aby seniori nad 65 rokov dostávali každý mesiac 15 rúšok, ktoré by distribuovala pošta. Tiež chcú obmedziť mobilitu starších ľudí aj dočasným stopnutím vlakov zadarmo. Minister školstva Branislav Gröhling na tlačovej konferencii uviedol, že strana SaS je za to, aby sa niektorí žiaci vrátili do škôl už 30. novembra.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) 18. novembra po rokovaní vlády povedal, že pandemický plán, ktorý pripravuje strana Sloboda a Solidarita (SaS) na čele so Sulíkom, nie je relevantný.
Sulík predstaví svoju domácu úlohu od Matoviča, inšpiroval sa aj Českom a časť má tvoriť semafor
Matovič vyzval predsedu SaS, že ak príde do nedele 15. novembra s plánom, ktorý zníži do 30. novembra sedemdňový kĺzavý medián na Slovensku pod 500, prenechá mu vedenie boja s koronavírusom.
Životy nepočkajú a nepôjdeme dopredu, ale dozadu. Kritizuje Matovič pandemický plán Sulíka
Dodal, že ak SaS niečo pripraví, má to ponúknuť krajinám, kde situáciu nezvládajú. Spomenul napríklad Mongolsko.