Sulík predstaví svoju domácu úlohu od Matoviča, inšpiroval sa aj Českom a časť má tvoriť semafor

Richard Sulík
Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 18. novembra 14:48

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) pripravuje materiál, ktorý bude pandemickým plánom. Bude to súhrn opatrení, ktoré navrhne strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Časť dokumentu má tvoriť semafor

Sulík to povedal pred stredajším rokovaním vlády s tým, že začal na ňom pracovať ešte pred jeho minulotýždňovou dovolenkou.

Viac o téme: Koronavírus

„Ako prvé si stanovíme kritéria, podľa ktorých určíme akési skóre. Následne, v druhom kroku povieme, ako chceme rozdeliť krajinu, či to budú okresy alebo niečo iné. A do tretice povieme, v závislosti od výšky skóre, v akom regióne majú platiť aké opatrenia. Nebude jedna sada opatrení, ktoré majú platiť pre celé Slovensko,“ vysvetlil minister hospodárstva.

Tam, kde je „naozaj problém“, príjmu podľa jeho slov opatrenia zodpovedajúce veľkosti problému, „pokojne aj lockdown“. „Tam, kde takýto problém nie je, nie sú potrebné tvrdé opatrenia,“ doplnil. Podľa neho pôjde o podobný model, aký majú v Česku. Časť dokumentu má tvoriť semafor.

Pravidlá sa menia a vzniká chaos

Sulík po rokovaní vlády povedal, že opatrenia, ktoré prijíma vláda, sa veľmi rýchlo menia a vzniká tak chaos. Preto je podľa neho rozumné mať jeden plán, ktorý bude napríklad platiť rok alebo do konca pandémie a bude prispôsobený vývoju.

Ústredný krízový štáb alebo vláda si podľa jeho slov osvoja, čo uznajú za vhodné. „Možno si osvoja celý plán, lebo sa budeme snažiť o to, aby to bolo komplexné riešenie,“ podotkol.

Mená odborníkov, ktorí mu pri tvorbe plánu radia, povedať nechcel, aby neboli vtiahnutí do politických hier. „Môžem povedať, že sú to top odborníci vo svojej oblasti a samozrejme sú to odborníci z rôznych oblastí,“ doplnil Sulík.

Slová Matoviča nekomentoval

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) vyzval Sulíka, že ak príde do nedele 15. novembra s plánom, ktorý zníži do 30. novembra sedemdňový kĺzavý medián na Slovensku pod 500, prenechá mu vedenie boja s koronavírusom.

„Neviem, akú nedeľu mal na mysli, ale neverím, že mohol mať na mysli nedeľu, ktorá bola pred tromi dňami. Pán Matovič vedel, že som bol na dovolenke a že som sa práve v nedeľu vracal. Elementárna logika, ktorou pán Matovič bezpochyby oplýva, hovorí, že keď sa vrátim v nedeľu poobede z týždňovej dovolenky, ťažko môžem v nedeľu večer predstaviť niekoľkostranový použiteľný dokument. Som presvedčený, že myslel najbližšiu nedeľu,“ podotkol Sulík. Ak náhodou nebude plán dovtedy hotový, „dôležité je uprednostniť kvalitu a nie sa tu naháňať, že jeden alebo dva dni hore dole“.

Šéf rezortu hospodárstva si myslí, že štvorkoalícia vydrží štyri roky. Aj keď sa vzťahy môžu zhoršiť, alebo osobné útoky naberú nepríjemný rozmer, stále sa podľa neho dá fungovať, pokiaľ sa dodržiavajú dohody a tie sa podľa neho dodržiavajú.

„Vždy som hovoril čo si myslím a s tým nemienim prestať. Keď má premiér potrebu uchýliť sa k osobným urážkam, invektívam, je to skôr jeho vizitka. Nebudem to opätovať ani komentovať,“ povedal. Na otázku, či sa cíti komfortne v takejto koalícii reagoval, že zažil aj horšie. „Keď chcete ísť do politiky, nemôžete byť z cukru. Netreba pre všetko začať hneď plakať,“ dodal Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita