SULÍK: Kövér klame a znevažuje slovenských občanov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík
Predseda NR SR a predseda SaS Richard Sulík. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Predseda maďarského parlamentu László Kövér na adresu Slovenska klamal a znevažoval slovenských občanov, myslí si predseda Národnej rady SR Richard Sulík. „Ak chce pán Kövér revidovať výsledky prvej a druhej svetovej vojny, môže sa obrátiť na víťazné mocnosti,“ odkázal Kövérovi.

Ako Sulík povedal, za nehorázne považuje tvrdenie, že Maďarsko mohlo vojensky zasiahnuť, pretože Slovensko pri výstavbe vodného diela Gabčíkovo brutálne menilo hranice. „Tento výrok je nehorázny, vyhrážanie sa vojenským zásahom alebo spomínanie vojenského zásahu v susedských vzťahoch medzi dvoma krajinami je niečo, čo v žiadnom prípade nepatrí do slovníka dobrých susedov,“ vyhlásil. Zároveň zdôraznil, že pri výstavbe vodnej nádrže neboli hranice nijako menené ani porušené.

Kontroverzné výroky predsedu maďarského parlamentu Lászlóa Kövéra z vládnej strany Fidesz zazneli v rozhovore pre pondelkové vydanie českého denníka Hospodářské noviny. Kövér vyhlásil, že slovenskí politici sa nemôžu vzdať území, ktoré dostali vďaka Trianonskej zmluve a na ktorých Slovensko vzniklo. Ďalej povedal, že maďarský národ sa nemôže vzdať žiadnej svojej súčasti a Maďari na Slovensku patria k maďarskému národu v kultúrnom aj duchovnom zmysle. Tvrdí tiež, že pri výstavbe vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros Slovensko brutálne zmenilo štátne hranice a Maďarsko vtedy mohlo použiť vojenskú silu.

SULÍK: Kövérove výroky majú odpútať pozornosť od medzinárodnej izolácie, do ktorej sa Maďarsko dostáva

Predseda slovenského parlamentu Kövérovi pripomenul, že Maďarsko sa pre výstavbu vodného diela v Gabčíkove obrátilo na Medzinárodný súd v Haagu a tento spor Slovensko vyhralo. Na margo Trianonskej zmluvy poznamenal, že Slovensko nevzniklo vďaka nej. „Trianonská zmluva bola len deklaratórna, v nej opísané hranice vtedajšieho Československa a Maďarska stanovila už Najvyššia rada spojencov vo svojom uznesení z 12. júna 1919,“ podčiarkol Sulík.

Kövérove výroky si Sulík vysvetľuje ako pokus o odpútanie pozornosti od medzinárodnej izolácie Maďarska a komplikovanej ekonomickej situácie krajiny. „Som presvedčený, že tieto škandalózne vyjadrenia majú jediný cieľ – odpútať pozornosť od medzinárodnej situácie, do ktorej sa krajina v posledných mesiacoch dostáva vďaka svojej veľkomaďarskej politike. (…) Vždy, keď je zle, keď ľudia majú čoraz nižšiu životnú úroveň, vždy vtedy sa vytiahne nejaká nacionalistická karta,“ myslí si.

Sulík sa Kövérovi osobne, napríklad prostredníctvom listu ozvať nechystá, myslí si, že na takéto kroky existuje ministerstvo zahraničných vecí. „Ja som len pokladal za potrebné ohradiť sa proti výrokom, ktoré pokladám za lživé, samozrejme minister zahraničných vecí bol informovaný, že niečo také idem urobiť,“ povedal. Na druhej strane by podľa neho vláda konať nemala, pretože Kövér ako predseda parlamentu je jeho protokolárnym partnerom. „Nemyslím si, že vláda by sa mala v tejto veci plašiť a reagovať na čokoľvek …, nevenoval by som tomu ďalšiu pozornosť,“ povedal.

SMER: Je načase reagovať na štipľavé facky z Budapešti

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László KövérRichard Sulík