BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Nastavenie reformy daňovo-odvodového systému je po dohode koalície podľa predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) dobré a reforma nebude mať žiaden dramatický dopad na živnostníkov ako celok.
Sulík si však zároveň myslí, že koalícia mala celú reformu lepšie „odkomunikovať“ „To že vznikol dojem, že ideme teraz živnostníkov zdrať z kože, tomu sme si sami na vine, mali sme to jednoducho rozumnejšie hneď od začiatku komunikovať,“ uviedol Sulík vo svojom vystúpení na stredajšom sneme Slovenského živnostenského zväzu.
Koalícia podľa predsedu SaS pri komunikácii reformy urobila „snáď všetky chyby, ktoré sa urobiť dali“, čo malo za následok vznik nešťastného obrazu o reforme. Vládu to podľa jeho slov stálo stratu priazne, ktorú požívala.„Ja len teda môžem dúfať, že sa to podarí obnoviť potom, ako sa podarí reformu zrealizovať,“ dodal Sulík.
Živnostníci ako celok podľa Richarda Sulíka nebudú doplácať
Napriek tomu, že sa reformou majú obmedziť niektorým skupinám podnikateľov doterajšie výhody, živnostníci ako celok podľa Richarda Sulíka nebudú na reformu doplácať. Ich celkové daňové a odvodové zaťaženie podľa jeho slov poklesne o 12 mil. eur. Zároveň bude celý systém jednoduchší, prehľadnejší a spravodlivejší.
Koaličné strany sa dohodli na podobe reformy v úvode minulého týždňa po niekoľkotýždňových diskusiách. Predstavitelia OKS však naďalej trvajú na tom, že nepodporia takú reformu, ktorá by znamenala zvyšovanie daňového a odvodového zaťaženia „relevantnej skupine zásadným spôsobom“. Richard Sulík očakáva, že k návrhu reformy budú v rámci verejnej diskusie, ktorú vláda otvorila, prichádzať pripomienky. Koalícia pritom podľa jeho slov bude hľadať medzi pripomienkami návrhy, ktoré by prispeli k zlepšeniu celého systému.
Uskutočnenie reformy podľa slov štátneho tajomníka rezortu financií Branislava Ďurajku pomôže celej ekonomike a podnikateľskému prostrediu, a to hlavne z dôvodu zníženia administratívnej záťaže. Živnostníci ako celok budú aj podľa jeho slov z reformy ťažiť.
Slovensko doteraz podľa prezidenta Slovenského živnostenského zväzu Stanislava Čižmárika nevyužilo svoj potenciál pre rozvoj ekonomiky, ktorý živnostníci a malí podnikatelia predstavujú. „Keby spoločnosť viac investovala do tejto podnikateľskej vrstvy, reálne by bolo možné zabezpečiť tvorbu pracovných miest a dlhodobo udržateľný rozvoj,“ konštatoval Čižmárik.