Sulík ďakuje Smeru, užívatelia drog dostanú druhú šancu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava Million Marihuana March
Účastníci pochodu za konope Bratislava Million Marihuana March 2013 počas pochodu bratislavskými ulicami. Bratislava, 4. máj 2013. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Druhú šancu na slušný život dostanú ľudia, ktorých pristihnú s drogou pre vlastnú potrebu. Taká je filozofia novely Trestného zákona, ktorú dnes schválil parlament.

Trestné sadzby za drogové delikty sa paušálne nemenia smerom nadol. Ministerstvo spravodlivosti v Trestnom zákone znižuje len dolnú hranicu možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi.

Minimálny trest za takýto delikt už nebude štyri, ale len tri roky väzenia. Táto zmena umožní odsúdenému vyhnúť sa väzeniu. Ak trest odňatia slobody neprevyšuje tri roky, súd môže jeho výkon podmienečne odložiť a nariadiť probačný dohľad.

Mladí ľudia by nemuseli ísť automaticky do väzenia

V takýchto prípadoch často ide o mladých ľudí, kde stačí len nepatrná odchýlka v skutkových okolnostiach a namiesto podmienečného odsúdenia museli ísť doteraz do väzenia. „Dôležité je, že v prípade skutočných dílerov drog zákon naďalej bude umožňovať ukladanie veľmi prísnych trestov,“ argumentoval minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Návrh schvaľuje aj odborník na drogové závislosti Ľubomír Okruhlica. Naše zákony sú podľa jeho názoru u drogových deliktov prísne pre tých, čo drogami neohrozujú iných ľudí. Okruhlica hovorí, že aj v Európe v súčasnosti prevláda takýto trend.

Dôležité je, aby takýto užívateľ drog pobytom vo väzení nevypadol z bežného života. „Tí, ktorí nie sú závislí, mali by chodiť na testovanie, tí, ktorí závislí sú, mali by podstúpiť liečbu,“ uviedol v novembri Okruhlica. Zo zdravotného hľadiska považuje túto cestu za správnu, u závislých výkon trestu problémy ešte skomplikuje.

Návrhom sa približujeme eurosmerniciam

Marihuana
Foto: losangelesduiattorneyblog.com

Nové pravidlo by sa vzťahovalo najmä na hraničné prípady, ak sa odsudzuje páchateľ za nelegálnu držbu drogy, ktorej množstvo mierne prevyšuje hranicu desaťnásobku obvykle jednorazovej dávky.

Návrhom sa do nášho trestného práva dostanú pravidlá z niektorých eurosmerníc. Jedna novinka by mala napríklad motivovať obete obchodovania s ľuďmi, činov proti ľudskej dôstojnosti alebo výroby detskej pornografie, aby ich oznamovali.

Novelou by sa totiž odstránilo riziko kriminalizácie takýchto ľudí za iné trestné činy, ktoré spáchali v priamom dôsledku toho, že sa sami stali obeťou spomínaných skutkov. Súdy by v takom prípade upustili od ich potrestania. Premlčacia lehota viacerých trestných činov spáchaných na deťoch by mala podľa návrhu uplynúť najskôr tri roky po dosiahnutí dospelosti obete. Vytvorilo by to dostatočný časový úsek pre rozhodnutie obete, aby trestný čin oznámila.

Katalóg trestných činov extrémizmu sa má rozšíriť o trestný čin popierania a schvaľovania holokaustu a zločinov politických režimov. Zmenou Trestného poriadku by mala vzniknúť možnosť použiť v prípadoch extrémizmu informačno-technické prostriedky – konkrétne odpočúvania a záznamu telekomunikačnej prevádzky ako aj agenta.

Návrh zavádza aj ďalší osobitný motív – a to osobitný motív nenávisti sexuálnej orientácie. „Ak príde k ublíženiu na zdraví, je tam nejaká trestná sadzba. Ak príde k takémuto trestnému činu z dôvodu nenávisti sexuálnej orientácie, trestná sadzba je automaticky vyššia,“ vysvetlil Borec. Právna norma po podpísaní prezidentom nadobudne účinnosť 1. júla.

Richard Sulík
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Predseda SaS ďakuje Smeru, že plní program liberálov

Novela Trestného zákona, ktorú schválil parlament, podľa predsedu SaS Richarda Sulíka Slovensko výrazne približuje k cieľu liberálov, ktorým je dekriminalizácia marihuany.

„Chcel by som sa poďakovať strane Smer, že sa rozhodla plniť náš program. Myslím si, že bez osvety a verejnej diskusie, ktorú sme my, strana SaS vyvolali, by k takejto zmene, ku ktorej došlo dnes, nikdy nedošlo. V našej koalícii takáto zmena pre KDH možná nebola. Vidíme, že dobré zmeny sa dajú presadzovať nielen vo vláde, ale aj efektívnou opozičnou politikou,“ konštatoval Sulík.

Smer-SD si podľa šéfa liberálov pri svojej ideovej prázdnote a chudobe navykol vykrádať programy iných politických strán, SaS má podľa neho najlepší program a vládna strana si chce asi šplhnúť u voličov, Sulík však tento postup Smeru víta.

Podľa poslanca za SaS Martina Poliačika v posledných mesiacoch vidieť postupnú zmenu celej drogovej problematiky. Vyzdvihol, že sudcovia budú mať pri postihovaní užívateľov drog okolo desaťnásobku jednorazovej dávky otvorené možnosti a budú môcť ukladať aj podmienečné tresty s probačným dohľadom.

„Téma dekriminalizácie marihuany už prestáva byť tabu,“ poznamenal Poliačik s tým, že poslanec Mosta-Híd Gábor Gál v rozprave pripustil, aby sa malé množstvá marihuany posudzovali ako priestupok, nezaradený Daniel Lipšic navrhuje v tejto veci referendum.

Poslanec za SaS Peter Osuský si myslí, že novela priblížila k ústavnej rovnosti dve skupiny mladých ľudí, tých, ktorí užívajú ľahké drogy a užívateľov alkoholu. „Pretože dvaja mladí ľudia, ktorí podľa mňa obidvaja nerobia presne to, čo je dobré pre ich zdravie, sa dostávajú do pozície jeden zločinec so záznamom a druhý beztrestne bežne žijúci v duchu tradičnej slovenskej alkoholovej kultúry,“ uzavrel Osuský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicGábor GálPeter OsuskýTomáš Borec