BRATISLAVA/KOŠICE 15. novembra (WEBNOVINY) – Až budeme mať výsledky vyšetrovania polície v kauze vynášania volebných lístkov v okrsku číslo 2 košickej mestskej časti Západ a po porade s ústavnými právnikmi zvážime, či napadneme výsledky volieb a podáme volebnú sťažnosť na Ústavný súd. Uviedli to dnes na tlačovej besede neúspešný kandidát na župana, ktorý skončil v poradí druhý Ján Süli a predseda košického regionálneho zväzu SDKÚ-DS a poslanec Národnej rady SR Viliam Novotný. Uviedol že v kauze ide o flagrantné porušenie zákona s odôvodneným podozrením, že šlo o podvod. Tak si vysvetľujú aj priepastný rozdiel hlasov medzi prvým a v poradí druhým kandidátom
„Sme svedkami neobyčajného podvodu a spochybnená je legitimita zvoleného župana Trebuľu,“ povedal Novotný. Podľa jeho názoru ak sa to potvrdí, voľby by sa mali opakovať, minimálne v obvode číslo 2. “Je to hlboká morálna kríza, ak niekto kupuje hlasy voličov a robí podvody vo voľbách. Také spôsoby vedú krajinu smerom k banánovým republikám,“ dodal Süli.
Pokiaľ ide o volebný výsledok stredopravých strán ako celku, Novotný uviedol, že na regionálnej úrovni došlo k ich výraznému ústupu. Za prekvapenie označil, že KDH nezískalo ani jediný poslanecký mandát, čo mohlo byť zapríčinené rozdelením tejto strany. Doložil že aj SMK získala len štyri hlasy, čo je menej ako dosiaľ.
„Kým v minulosti mala stredopravá koalícia v regionálnom parlamente svoju váhu a silu, teraz sa situácia zmenila,“ povedal Novotný. Neprekvapil ho výsledok nezávislých, ktorí získali trinásť mandátov a doložil, že aj v minulosti mali v regionálnom parlamente okolo desať kresiel.
„Pokiaľ ide o výsledky SDKÚ-DS môžem ich hodnotiť pozitívne a uspeli sme. Nikdy dosiaľ náš kandidát na župana neskončil druhý v poradí. V zastupiteľstve sme získali osem mandátov, čo možno hodnotiť pozitívne, a je to viac ako sme mali,“ povedal Novotný.
Podľa Dzurindu sme neboli svedkami takýchto volebných machinácií od roku 1989
Prvé kolo volieb do regionálnych samospráv podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu ukázalo, že strana môže spolu s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH) úspešne súperiť s vládnou stranou Smer-SD. „Toto posolstvo je nesmierne dôležité a podľa môjho názoru aj povzbudivé nielen pre druhé kolo regionálnych volieb, ale aj pre budúcoročné parlamentné voľby. SDKÚ-DS spolu s KDH môže úspešne súperiť s najväčšou vládnou politickou stranou – Smerom,“ povedal Dzurinda na spoločnej tlačovej besede SDKÚ-DS a KDH o výsledkoch volieb. Opozičný líder je spokojný s voľbou županov, aj napriek tomu, že v štyroch krajoch sa ešte bude rozhodovať o ich predsedoch v druhom kole. „Pre nás regionálne voľby neskončili, v štyroch regiónoch sa iba začali. Urobíme všetko pre to, aby sme boli v tých regiónoch úspešní,“ povedal Dzurinda. Opoziční a koaliční kandidáti na predsedov vyšších územných sa v súboji stretnú ešte v druhom kole volieb 28. novembra v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Súčasťou spolupráce KDH s SDKÚ-DS je podľa predsedu KDH Jána Figeľa aj alternatíva voči súčasnému stavu na Slovensku. „Tieto výsledky vnímame ako túžbu po zmene, ako aj príležitosť k jej dosiahnutiu. Ak nie v celosti, tak vo výraznom rozmere,“ povedal Figeľ.
Sobotňajšie voľby do krajských samospráv sú hanbou súčasnej vládnej garnitúry, myslí si to predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. „Ešte od novembra 1989 sme neboli svedkami takých hlbokých machinácií a manipulovania s volebnými výsledkami ako v týchto regionálnych voľbách,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii Dzurinda. Poukázal najmä na zvážanie Rómov do voličských miestností. Podľa šéfa najsilnejšej opozičnej strany takto prišla koalícia SDKÚ-DS, KDH o dva až štyri poslanecké mandáty.
SDKÚ tvrdí, že má dôkazy o tom, ako si vládny Smer-SD kupoval voličov v sobotu pri voľbách do vyšších územných celkov. „Kam chce smerovať slovenská demokracia, keď budeme v tomto trende napredovať? Budeme mať taxametre, koľko stojí voličský hlas v Jarovniciach alebo na Detve?“ pýta sa Dzurinda. Ako dodal, podobné počínanie neznamená iba potupu demokracie. Korumpovanie Rómov na úkor moci označil aj za marenie snahy pomôcť tejto menšine. Líder opozície o ďalšom postupe v súvislosti so svojimi podozreniami konkrétne nehovoril. „Ľudia, ktorí sa budú cítiť ako priamo dotknutá strana takýmto konaním, všetci vieme, že majú možnosť dovolávať sa svojej pravdy aj na Ústavnom súde,“ naznačil Dzurinda.
Podľa predsedu KDH Jána Figeľa pomohli pri voľbách do regionálnych samospráv médiá, ktoré o manipuláciách informovali. „To je to oko. To je to oko verejnosti, ktoré ak ukáže obraz čo sa deje, ako sa isté skupiny správajú, tak to veľmi pomáha… Potrebujeme viac svetla do toho, čo sa deje v tejto krajine, to nezaškodí ani pri tom druhom kole, skôr naopak. Ale to, čo sa stalo, treba objasniť a dôsledne stíhať,“ povedal o volebných manipuláciách voličov Figeľ.
Potvrdené, po I. kole máme štyroch županov
V sobotu sme si na Slovensku v prvom kole volieb do vyšších územných celkov zvolili štyroch županov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré dnes vyhlásila Ústredná volebná komisia. Kreslo predsedu Košického samosprávneho kraja opäť získal Zdenko Trebuľa, predsedom Nitrianskeho samosprávneho kraja bude opäť Milan Belica, Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš a aj v Žiline budú mať staronového predsedu samosprávneho kraja Juraja Blanára.
Vo zvyšných štyroch krajoch sa predsedov zvoliť nepodarilo, voľby si tam zopakujú opäť o dva týždne. Na voľbách sa zúčastnilo 22,90 percenta voličov. Zápisnicu s výsledkami prvého kola volieb odmietli zo 16 členov komisie podpísať štyria.
V samosprávach budú rozhodovať prevažne muži, päťdesiatnici
Po sobotňajších regionálnych voľbách bude v krajských parlamentoch pôsobiť viac mužov. Na najbližšie štyri roky zvolili ľudia do ôsmich krajských zastupiteľstiev dokopy 345 poslancov a 63 poslankýň. Ženy tak budú mať v krajských samosprávach zastúpenie len 15,4 percenta. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb do orgánov samosprávnych krajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR na svojej internetovej stránke.
Najčastejšie ľudia volili kandidátov vo veku od 35 do 54 rokov, pričom v tejto vekovej kategórii bolo zvolených viac ako 64,6 percenta kandidátov na poslancov a takmer 81 percent kandidátok. Vyše 28,4 percenta poslancov a viac ako 19 percent poslankýň v krajských samosprávach bude mať viac ako 55 rokov. Menej ako 34 rokov nebude mať žiadna žena a len 24 mužov na Slovensku. Priemerný vek novozvolených poslancov je 50 rokov.
Predsedov krajov volilo len niečo cez milión ľudí
V prvom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov vydali okrskové volebné komisie 1 007 056 obálok. Z počtu 4 397 619 oprávnených voličov, ktorí boli zapísaní v zoznamoch, to predstavuje 22,90-percentnú účasť. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré dnes vyhlásila Ústredná volebná komisia. Vo voľbách štyria župani kreslo obhájili, v ďalších štyroch krajoch sa voľby o dva týždne zopakujú. V porovnaní s rokom 2005 prišlo voliť viac voličov vo väčšine z ôsmich krajov. Pred štyrmi rokmi prišlo k urnám v prvom kole 18,02 percenta voličov.
Najvyššia účasť bola v Banskobystrickom kraji – 27,60 % voličov. Druhé miesto patrí Prešovskému, kde prišlo k urnám 26,32 % hlasujúcich. Naopak, najmenší záujem bol v Bratislavskom kraji, kde hlasovací lístok odovzdalo 19,46 % voličov.
Volebnému obvodu Sobrance patrí prvenstvo medzi obvodmi. Prišlo tam voliť 41,96 % ľudí. Na druhom mieste boli Medzilaborce (38,19 %) a na treťom Svidník (36,37 %). Najnižšia účasť medzi obvodmi patrí deviatemu bratislavskému obvodu s 13,56-percentnou účasťou.
Z hľadiska počtu získaných mandátov v zastupiteľstvách, do ktorých sa dostane 408 poslancov, je po voľbách najúspešnejšia koalícia vládnych ĽS-HZDS a Smer-SD, ktorá získala 101 poslaneckých kresiel (24,80 %). Nezávislí sú druhou najväčšou skupinou, získali 55 kresiel (13,50 %). Tretie miesto obsadila koalícia opozičných SDKÚ-DS a KDH s 50 poslancami (12,30 %), informovala novinárov predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová.
Kupovaniu hlasov možno zamedzí zmena systému, tvrdí Haulík
Zmena volebného systému z väčšinového na pomerný by mohla zamedziť takzvanému kupovaniu hlasov, ku ktorému údajne došlo počas prvého kola volieb do orgánov samosprávnych krajov. Agentúre SITA to povedal sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK. „Je to jedna z možností. Kupovanie môžeme označiť za nedemokratickú praktiku, ktorú treba odsúdiť,“ uviedol SITA Haulík. Dodal, že okrem systému napomáha kupčeniu s hlasmi aj nízka účasť. Kandidáti by mali podľa neho rozmýšľať, ako osloviť voličov.
Podľa Haulíka fungovali v krajských voľbách prvýkrát „zmysluplné koalície“. Zaujímavé bude podľa neho sledovať, ako sa výsledky prejavia vo veľkej politike. Nechce predpovedať, či sa to odrazí aj v budúcoročných parlamentných voľbách. Voľby však ukázali spojenia názorovo blízkych strán – koalície a opozície, ktorá stala oproti sebe, dodal.
Štatistický úrad v prvom kole neevidoval žiadne problémy
Štatistický úrad SR v prvom kole volieb do orgánov samosprávnych krajov nezaznamenal žiadne vážnejšie problémy. V Bratislave to dnes povedala jeho predsedníčka Ľudmila Benkovičová. „Nevyskytli sa žiadne problémy,“ vyhlásila. V 90 obvodných a v ôsmich krajských volebných komisiách pracovalo 1 250 ľudí, ktorí využili pri svojej práci 720 osobných počítačov.
Pracovníci úradu spracovali prvú zápisnicu v sobotu o 22:25, poslednú dnes ráno o 3:44, uviedla Benkovičová. Najväčší počet ich evidovali medzi 23:00 a 00:30. Z Trnavského kraja prišla do bratislavskej centrály komisie prvá podpísaná zápisnica. Priniesli ju dnes o tretej ráno. Posledná prišla o 5:15, išlo o zápisnicu z Bratislavského kraja, informovala novinárov na tlačovej besede predsedníčka úradu.
Z 5 902 volebných okrskov bolo 22 percent výsledkov prenesených na spracovanie cez elektronické nosiče. Najvýraznejšie ich využili v Košickom kraji (30 %), najmenej v Nitrianskom (6 %). Zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová potvrdila, že ani jedno z 50 podaní sa netýkalo materiálno-technického zabezpečenia volieb. Pri voľbách sa využilo približne 95 ton papiera, prevažne na hlasovacie lístky.
SITA