Na trestnom súde v Paname sa v pondelok začal súdny proces s 27 ľuďmi obvinenými v súvislosti s celosvetovým prípadom prania špinavých peňazí, známym ako Panama Papers. Pred súdom sú i majitelia panamskej právnickej spoločnosti Mossack Fonseca, ktorá bola jadrom masívneho úniku dokumentov v roku 2016.
Kauza Panama Papers (Panamské dokumenty) bola v tom čase považovaná za dovtedy najväčší únik tajných informácií. Objemom dát – 11,5 miliónov dokumentov a 2,6 terabytov dát z internej databázy panamskej spoločnosti Mossack Fonseca – predbehla aj aféru WikiLeaks či kauzu Edwarda Snowdena.
Uniknuté dokumenty sa na verejnosť dostali prostredníctvom nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a Medzinárodného konzorcia pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).
Holandská polícia zasahovala na klimatickom proteste v Haagu, zadržaná bola aj aktivistka Greta Thunberg
Dôsledky týchto únikov informácií boli ďalekosiahle. Podnietili dokonca rezignáciu islandského premiéra či kontrolu u lídrov Argentíny a Ukrajiny, čínskych politikov a ruského vodcu Vladimira Putina.
Právnici Jürgen Mossack, Ramón Fonseca a ďalší bývalí predstavitelia, právnici alebo niekdajší zamestnanci firmy čelia obvineniam z prania špinavých peňazí. Podľa správ mala právnická spoločnosť pomáhať klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám či unikať plateniu daní.