BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Súdna rada SR ponúkla spoluprácu všetkým poslaneckým klubom v Národnej rade SR pri skvalitnení zákonov z oblasti súdnictva. Predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin výzvu adresoval všetkým šiestim predsedom poslaneckých klubov, ktoré sú zastúpené v parlamente.
„Som presvedčený, že aj samotní poslanci majú záujem na príprave kvalitných zákonov, ktoré budú v súlade s Ústavou SR a právom EÚ. Ponúkame im preto odbornú pomocnú ruku prostredníctvom najkvalifikovanejších sudcov Slovenskej republiky,“ skonštatoval predseda Harabin. Stanovisko poskytol tlačový a informačný odbor Súdnej rady SR.
Súdna rada SR na svojom zasadnutí 3. septembra 2010 schválila šesťčlennú komisiu, ktorá bude pripravená spolupracovať so zákonodarcami. V dnešnom vyhlásení sa uvádza, že podľa zákona o Súdnej rade patrí do pôsobnosti tohto ústavného orgánu aj zaujímanie stanovísk k návrhom všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich organizáciu súdnictva ako aj k návrhom koncepčných dokumentov týkajúcich sa súdnictva.
Podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej predseda Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR Harabin, ktorý sa predčasom neúspešne snažil vystúpiť v parlamente k predkladanému návrhu novely zákona o Súdnej rade SR, nevyužil legitímny priestor povedať svoje pripomienky k návrhu.
„Musím povedať, že na rozporové konanie k zákonu o súdnej rade poslal pán predseda najvyššieho súdu subalterného úradníka zo svojej kancelárie. Čiže tento priestor na vážnu diskusiu nebol využitý,“ myslí si Žitňanská, podľa ktorej je pripomienkové konanie a potom rozporové konanie legitímnym a úplne prirodzeným priestorom na vydiskutovanie si všetkých pripomienok aj súdnej rady, aj najvyššieho súdu k zákonom, ktoré sa týkajú súdnictva. Vyslaný úradník najvyššieho súdu v rozporovom konaní neuspel. „Argumenty tohto zástupcu najvyššieho súdu ma nepresvedčili,“ povedala Žitňanská, ktorá výhrady najvyššieho súdu neakceptovala.
Harabin na slová Žitňanskej reagoval tvrdením, že ministerka zamlčuje pravdu v prípade pripomienkového konania k zákonu o Súdnej rade SR. „Tvrdenia, že na rozporovom konaní na Ministerstve spravodlivosti SR sa zúčastnil úradník Najvyššieho súdu, ktorý ju nepresvedčil, sú hrubým klamstvom. Rozporového konania, ktoré sa uskutočnilo spoločne v jednom termíne pre Najvyšší súd Slovenskej republiky a Súdnu radu Slovenskej republiky sa zúčastnila predsedníčka správneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky a členka Súdnej rady Ida Hanzelová, ktorú sprevádzal úradník Najvyššieho súdu SR,“ uviedol predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Ten dodal, že boli predložené odborné a vecné argumenty, na ktoré nedokázalo ministerstvo spravodlivosti reagovať a vyvrátiť ich.
Poslanci parlamentu posunuli návrh novely do ďalšieho legislatívneho procesu. Cieľom novely je vyššia transparentnosť a dôveryhodnosť. Rokovania Súdnej rady SR by podľa návrhu, ktorý v prvom čítaní vyvolal v pléne ostrú diskusiu, mali byť verejné. Rada má svoje rozhodnutia odôvodňovať, najmä v personálnych otázkach. Predsedovia súdov, ktorí podliehajú ministrovi spravodlivosti, v budúcnosti nemajú podľa návrhu sedieť v súdnej rade.
SITA