Súdia vrahov ultrapravičiara, nepokoje pred súdom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
JAR, Terre´Blanche
Foto: SITA/AP

VENTERSDORP 6. apríla (WEBNOVINY) – V Juhoafrickej republike (JAR) súdia dvoch ľudí, ktorí cez víkend zabili známeho krajne pravicového politika Eugéna Terre´Blancheho. Z vraždy sú obžalovaní dvaja útočníci, jeden vo veku 15 a druhý 28 rokov, ktorí pre Terre´Blancheho pracovali na jeho farme. Vražda mala byť podľa matky mladšieho páchateľa pomstou za to, že farmár svojim zamestnancom už od decembra neplatil.

Pred budovou súdu v Johannesburgu došlo v utorok k nepokojom a napätie medzi tábormi Terre´Blancheho stúpencov a odporcov musela hasiť polícia. Pred súdom sa najskôr objavilo asi tisíc bielych Juhoafričanov, ktorí spevom piesní z éry apartheidu prišli vzdať hold Terre´Blanchemu. Vzápätí skupina čiernych Juhoafričanov, tiež asi tisícčlenná, začala spievať tradičné zuluské piesne. Polícia zasiahla vo chvíli, keď žena z davu Terre´Blancheho stúpencov potriasla a vystriekala perlivý nápoj na dav oponentov.

Terre´Blancheho, ktorý bol aj v čase juhoafrického apartheidu zástancom ešte tvrdších protičernošských opatrení, v noci zo soboty na nedeľu umlátili k smrti v spánku na posteli palicami a mačetou.

Terre´Blanche presadzoval vytvorenie troch čisto belošských štátov v rámci Južnej Afriky, v ktorých by černosi boli len námezdnými silami a nemali by žiadne občianske práva. Jeho krajne pravicová strana AWB bola ešte aj v časoch apartheidu ostro proti vláde, ktorej zazlievala, že černochom príliš ustupuje. Najprv pôsobila v ilegalite, od roku 1973 sa začala verejne angažovať. Strana používa znaky nápadne pripomínajúce nacistické symboly. Na pravidelné tlačové konferencie chodil Terre´Blanche okázalo na koni v sprievode zamaskovaných členov svojej ochranky, ozbrojených nožmi, strelnými zbraňami a obuškami.

V roku 1997 sa Terre´Blanche dostal na šesť rokov za mreže za útok na čierneho zamestnanca benzínovej pumpy a pokus o vraždu pracovníka bezpečnostnej služby. Vo väzení mu učarovala kresťanská viera a začal vyhlasovať, že prehodnotil niektoré svoje názory, ktoré boli v minulosti rasistické. Jeho politické smerovanie sa však nakoniec ani po návrate z väzenia veľmi nezmenilo. Ešte v roku 2008 vyhlasoval, že treba vytvoriť v Južnej Afrike štát čisto pre bielych a s touto požiadavkou sa chcel obrátiť aj na Medzinárodný súdny dvor.

SITA/AP/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať