Špecializovaný trestný súd v utorok odsúdeným expolicajtom Milanovi Žáčikovi a Ivanovi Bobockému uložil peňažné tresty zhodne po 500 eur. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd určil pre oboch náhradný trest vo výmere jeden mesiac väzenia. Utorkový rozsudok je právoplatný.
ŠTS predtým v júni rozhodol o povolení obnovy konania pre odsúdených bývalých policajtov, pričom obidvom zrušil výrok o treste v časti o uložení trestu prepadnutia majetku a zároveň im prerušil výkon tohto trestu.
Dohoda o vine a treste
Sudca ŠTS ešte v máji 2022 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry a dvoma obvinenými bývalými policajtmi Žáčikom a Bobockým. Súd uznal expolicajtov za vinných zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a za iné s tým spojené korupčné trestné činy.
Bývalý inštruktor policajnej akadémie pôjde za postrelenie študentky do väzenia, súd vyhovel odvolaniu prokurátora
Uložil im obidvom rovnaké tresty odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby štyroch rokov. Obidvom mal zároveň prepadnúť majetok v prospech štátu, súd im zakázal stretávanie sa so spolupáchateľmi a nariadil im aj niekoľkoročný zákaz činnosti.
„Páchatelia boli činní pre zločineckú skupinu, zneužívali právomoci verejného činiteľa a páchali korupčné trestné činy,“ uviedol vtedy prokurátor s tým, že dohodu o vine a treste na návrh prokuratúry odsúhlasili obidve strany bez výhrad.
Trestné činy prijímania úplatku
Orgány činné v trestnom konaní Milanovi Žáčikovi a Ivanovi Bobockému pripisovali činnosť pre zločineckú skupinu a s tým spojené trestné činy prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Prípad vraždy bývalého policajta Krišku nie je uzavretý ani po 15 rokoch, najbližšie pojednávanie vytýčil súd na marec budúceho roka
Bývalí príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vyčlenení na samostatné konanie v rámci kauzy Očistec. Podľa medializovaných informácií sa dvojica mimo iného v minulosti podieľala na sledovaní vtedajších opozičných politikov, konkrétne Igora Matoviča alebo Daniela Lipšica.
Viacerí odsúdení v medializovaných kauzách požiadali o obnovu konania v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov ukladať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.