SAO PAULO 14. júla (WebNoviny.sk) – Komisia brazílskeho kongresu vo štvrtok hlasovala proti odporučeniu súdiť prezidenta Michela Temera za korupciu. Štátnik, ktorého generálny prokurátor Rodrigo Janot v júni formálne obvinil, je tak bližšie k tomu, aby sa vyhol procesu na Najvyššom súde.
Po prepadnutí diaľnice v Mexiku prepustili jedného z funkcionárov úradu
Rozhodnutie komisie však nie je záväzné a politika ešte 2. augusta čaká hlasovanie celej dolnej komory Kongresu. Ak v ňom dve tretiny z 513 zákonodarcov uznajú, že by sa mal postaviť pred súd, bude nasledovať jeho suspendovanie. Dočasným prezidentom by sa potom stal predseda snemovne Rodrigo Maia.
Spojencov pochválil za občiansku odvahu
Prezident po rozhodnutí komisie zverejnil stanovisko, v ktorom hlasovanie označil za „víťazstvo demokracie a práva“ a svojich spojencov pochválil za „občiansku odvahu“ brániť ho.
Podľa niektorých zákonodarcov však bolo hlasovanie komisie, v ktorej sa v posledných dňoch vymenilo viacero členov, fraškou. Predsedovia strán majú právo vymeniť svojich členov v komisiách podľa svojho uváženia a brazílske médiá informovali, že strany previazané s Temerom urobili takmer 20 takýchto výmen, zrejme s cieľom zabezpečiť, aby hlasovanie skončilo v prezidentov prospech. Štyridsať členov napokon hlasovalo proti suspendovaniu a súdeniu prezidenta a 25 bolo za.
Nahrávky ako dôkaz
Prokurátor tvrdí, že Temer zobral tento rok medzi marcom a aprílom úplatok 150-tisíc dolárov, ktorý mu dal bývalý riaditeľ firmy JBS Joesley Batista. Janot začal v máji vyšetrovať prezidenta pre obvinenia z korupcie, marenia spravodlivosti a členstva v kriminálnej organizácii. K dispozícii má aj nahrávky z údajného nočného stretnutia Temera a Batistu, počas ktorého sa dohovárali na sume pre bývalého predsedu snemovne Eduarda Cunhu.
Foto: Dvaja ľudia zahynuli, keď sa pod ich autom prepadla diaľnica
Ten dostal 15-ročný trest odňatia slobody za korupciu. Janot takisto tvrdí, že prezident dostal za posledných deväť mesiacov pred obvinením úplatky vo výške približne 12 miliónov dolárov. Temer vinu odmieta a nechce opustiť úrad. Prokurátor však sľubuje v nasledujúcich týždňoch ďalšie obvinenia a dôkazy.
Rozhodnutie je politicky motivované
Rozhodnutie komisie prišlo len deň po tom, ako bývalého brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu odsúdili na deväť a pol roka odňatia slobody za korupciu a pranie špinavých peňazí. Lula da Silva, ktorý stál na čele krajiny v rokoch 2003 až 2011, je jedným z najobľúbenejších brazílskych politikov a dokonca vedie v prieskumoch pred budúcoročnými prezidentskými voľbami.
Proti rozsudku sa ešte môže odvolať a dovtedy zostáva na slobode. Vo štvrtok svojim podporovateľom povedal, že súd proti nemu nemá dôkazy a rozhodnutie je politicky motivované. Oznámil zároveň, že hodlá kandidovať v budúcoročných voľbách.