Krajský súd v Trenčíne sa vo štvrtok nestotožnil s krokmi trenčianskej samosprávy, ktorá zakázala verejné zhromaždenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).
Trojčlenný senát vyhovel žalobe politickej strany, ktorá žiadala zrušiť rozhodnutie Mesta Trenčín. V odôvodnení uznesenia predsedníčka senátu prízvukovala, že ide o legitímnu a navyše parlamentnú stranu a jej ústavou garantované práva na zhromažďovanie by nemali byť obmedzované.
Zhromaždenie na Mierovom námestí
ĽS NS plánuje na 17. októbra zhromaždenie na Mierovom námestí v Trenčíne za účelom „predstavenia skutočnej pravdy o činnosti politickej strany Kotleba – ĽSNS“.
Mesto Trenčín zakázalo zhromaždenie Kotlebovej strany ĽSNS, na príčine je aj odsúdenie Mazureka
Primátor mesta Richard Rybníček v rozhodnutí o zákaze verejného zhromaždenia dôvodil, že účel zhromaždenia bol v rozpore so zákonom o zhromažďovacom práve. „Práve skutočná činnosť zvolávateľa, ako aj jeho radikálne postoje k národnostným menšinám, niektorým rasám, náboženským vyznaniam alebo sociálnym skupinám obyvateľstva, ktoré sú verejne známe, sú spôsobilé vzbudiť vznik nenávisti a neznášanlivosti,“ uviedlo mesto v rozhodnutí podpísanom primátorom.
Kotlebova ĽSNS chce žalovať mesto Trenčín, primátor Rybníček jej zakázal zhromaždenie
Ďalším argumentom na zákaz zhromaždenia bolo právoplatné odsúdenie jedného z popredných predstaviteľov ĽSNS Milana Mazureka za úmyselný trestný čin. Mesto Trenčín ako správny orgán pri povoľovaní zhromaždenia upozornil, že „politická strana Kotleba – ĽSNS ani jej hlavní predstavitelia vyjadrenia Milana Mazureka, ktoré boli predmetom trestného konania nespochybnili, ani sa od nich nedištancovali. Práve naopak, predstavitelia tejto politickej strany vyjadrili Milanovi Mazurekovi podporu.“
Rozsudky krajských súdov z východu Slovensku
Vedenie ĽSNS sa obrátilo so žalobou na Krajský súd v Trenčíne, ktorý mal posúdiť oprávnenosť rozhodnutia o zákaze zhromaždenia. Stranu na pojednávaní zastupoval jej tajomník Rastislav Schlosár, ktorý žalobu podporil dvomi judikátmi krajských súdov z východu Slovenska.
Upriamil pozornosť predovšetkým na rozsudok Krajského súdu v Prešove z augusta minulého roku, ktorý zrušil rozhodnutie o zákaze podobného zhromaždenia Mestom Snina. Súd konštatoval, že ani právoplatné odsúdenie nemôže človeka pozbaviť iných občianskych práv, medzi ktoré patrí aj právo na zhromažďovanie.
Podľa právnej zástupkyne Mesta Trenčín Kataríny Mrázovej bol spomínaný rozsudok prešovského súdu vydaný ešte pred právoplatným odsúdením Milana Mazureka. „Najdôležitejším argumentom pri vydaní nášho rozhodnutia bol fakt, že strana Kotleba – ĽSNS sa nedištancovala od konania Milana Mazureka,“ uviedla Mrázová opierajúc sa o štrasburskú judikatúru, podľa ktorej prejavy hlavných predstaviteľov strany sa pričítajú politickej strane vždy a prejavy ostatných poslancov a lokálnych politikov v prípade, pokiaľ sa od nich strana nedištancuje.
Krok mesta obhajoval primátor Rybníček
Svoje kroky priamo pred sudcu prišiel obhajovať primátor Trenčína Richard Rybníček. Ten uviedol, že nebolo jednoduché vydať rozhodnutie, ktorým sa obmedzuje jedno zo základných práv garantovaných ústavou.
„Prirodzenou nevýhodou demokracie je, že tým, ktorí to s ňou myslia vážne, nesmierne zväzuje ruky, kým tým, ktorí ju neberú vážne, umožňuje takmer všetko,“ citoval primátor bývalého československého Václava Havla.
Po krátkej porade nakoniec trojčlenný senát Krajského súdu v Trenčíne uznesením vyhovel žalobe strany Kotleba – ĽSNS a rozhodnutie Mesta Trenčín o zákaze zhromaždenia zrušil. V stručnom odôvodnení predsedníčka senátu argumentovala okrem iného aj tým, že strana v poslednom čase organizovala podobné zhromaždenia v iných mestách na Slovensku a žiadne nebolo zrušené.