Video: Zvýšili stupeň teroristického ohrozenia Slovenska, dôvodom sú udalosti v Európe (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teroristicky_utok.jpg
  • aktualizované 23. augusta, 14:46

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Od stredy 14:00 na Slovensku platí druhý stupeň teroristického ohrozenia. Rozhodlo o tom ministerstvo vnútra na odporúčanie Národného bezpečnostného a analytického centra.

Ako novinárom povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, dôvodom sú aktuálne udalosti v Európe, ako aj viaceré verejné podujatia, ktoré Slovensko v najbližšom období čakajú, ako napríklad letecké dni, oslavy SNP alebo Deň ústavy.

Nejde o nič výnimočné

Podľa Gašpara však nejde o nič výnimočné, zvýšenie z prvého stupňa na druhý sa na Slovensku udialo už niekoľkokrát.

Podľa policajného prezidenta je teroristické ohrozenie Slovenska málo pravdepodobné, nie je ho však možné úplne vylúčiť. „Na základe analyzovaných informácii nemôžem povedať, že by bezprostredne hrozilo nebezpečenstvo,“ uviedol s tým, že napriek tomu aktuálna situácia kladie pred bezpečnostné zložky nové výzvy.

Útoky v Európe v poslednom čase boli totiž spáchané prostredníctvom bežne dostupných vecí, ako sú autá alebo nože, preto je veľmi ťažké potencionálny útok odhaliť a preventívne zakročiť.

Zvýšený stupeň ohrozenia podľa Gašpara znamená napríklad sprísnený režim hraničnej a cudzineckej polície pri vydávaní povolení na pobyt alebo pracovných povolení. Zvýšený stupeň bude podľa policajného prezidenta platiť do času, kým nastanú podmienky, za ktorých ho bude potrebné prehodnotiť.

Národné bezpečnostné a analytické centrum, ktorého úlohou je zbierať a analyzovať bezpečnostné informácie všetkých bezpečnostných a spravodajských zložiek v SR, bude zároveň podľa Gašpara minimálne v najbližších dvoch týždňoch fungovať 24 hodín denne.

Stanovisko SIS

Vzhľadom na súčasný vývoj v bezpečnostnej oblasti, ako aj v súvislosti s nadchádzajúcimi sviatočnými dňami a očakávanými masovými podujatiami vykonáva v spolupráci s ostatnými bezpečnostnými zložkami potrebné spravodajské opatrenia na ochranu bezpečnosti aj Slovenská informačná služba.

„Už bezprostredne po prvých informáciách o teroristických útokoch v Barcelone, Fínsku, Rusku, ale napríklad aj v Egypte s českou obeťou, a konzultáciách predsedu vlády SR, ministra vnútra SR a riaditeľa SIS boli spravodajskou službou a ďalšími bezpečnostnými zložkami spustené štandardné bezpečnostné opatrenia reagujúce na podobné krajné situácie,“ uvádza sa v stanovisku SIS s tým, že o nich nemôže informovať, aby nedošlo k prípadnému zmareniu, ako aj prezradeniu operatívnych činností, k možnému ohrozeniu bezpečnosti a narušeniu dôvery v spolupráci s partnerskými spravodajskými službami.

Zvýšené riziko teroristického ohrozenia vníma SIS naďalej najmä zo strany takzvaných osamelých vlkov, malých lokálnych skupín samoradikalizovaných fanatikov alebo džihádistických navrátilcov, ktorých činy a reakcie sú predvídateľné ťažko, a preto vzhľadom na ich metódy na škále od primitívnych po sofistikované, využívané v súčasnosti, predstavujú zvýšené bezpečnostné riziko, či už na území EÚ, alebo u partnerských štátov NATO.

„Nové útoky potvrdzujú trend spôsobu vedenia teroristickej kampane. Udalosti v Barcelone priniesli nové trendy v taktike. Boli použité autá, nože, atrapy samovražedných opaskov na zvýšenie psychologického účinku a sťaženie zásahu bezpečnostným zložkám. Cieľmi útočníkov sa vo zvýšenej miere stávajú najmä tzv. mäkké ciele a miesta s koncentráciou osôb,“ konštatuje SIS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tibor Gašpar
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR