Študenti sadia nový les nad Tatranskými Zrubmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Grúnik

POPRAD 18. mája (WEBNOVINY) – Približne 6 000 stromčekov pribudne tento týždeň na ploche postihnutej vetrovou kalamitou aj lesným požiarom nad Tatranskými Zrubmi vo Vysokých Tatrách. V rámci Projektového týždňa lesa ich tam vysadia študenti tretieho ročníka bilingválnej sekcie Spojenej školy Dominika Tatarku v Poprade. Dnešné vysádzanie stromčekov je vyvrcholením dlhodobého projektu, ktorý pripravili učitelia bilingválnej sekcie v spolupráci so študentmi. Podľa učiteľky zo Spojenej školy Lucie Hönschovej najskôr bolo potrebné u študentov „vypestovať cítenie ku krajine, v ktorej sa nachádzajú, a možno z toho aj majú radosť, že robia niečo pre svoje okolie.“ Iniciátorom projektu bol učiteľ Paul Schlechtriemen, ktorý do projektu zapojil aj nemeckého veľvyslanca Axela Hartmanna, ktorý dnes osobne sadil stromčeky vo Vysokých Tatrách.

V prvej časti projektu sa študenti už koncom minulého roku oboznámili s vetrovou kalamitou, ktorá Vysoké Tatry postihla 19. novembra 2004. Oboznámili sa aj s miestom, kde budú nové stromčeky vysádzať. Pred Projektovým týždňom lesa, ktorý sa začal v pondelok v Tatranskej Lomnici teoretickou časťou a dnes už aj praktickou v Tatranských Zruboch, študenti vypracovali projekty zamerané na Vysoké Tatry. Každá z pracovných skupín sa zamerala na inú časť Tatier, pričom študenti spracovali geomorfológiu, vodstvo, faunu a flóru, ale i pôsobenie človeka vo Vysokých Tatrách. Pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku pripravili pre študentov celodňovú prednášku o národnom parku spojenú s návštevou botanickej záhrady v Tatranskej Lomnici. Stromčeky nad Tatranskými Zrubmi budú študenti sadiť do konca týždňa. Úlohou študentov je výsadba sadeníc borovice a len v obmedzenom množstve aj smreka. Výsledky projektu predstavia študenti verejnosti 4. júna.

Obnovu lesa vo Vysokých Tatrách po kalamite majú Štátne lesy TANAP-u rozvrhnutú na 20 rokov. Podľa riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Petra Líšku je dôvodom na to, aby vznikol prírode blízky a diferencovaný les, nielen druhovo, ale aj vekovo. Vetrová kalamita z novembra 2004 zasiahla na území v správe Štátnych lesov približne 8 600 hektárov. Doteraz sa lesníkom podarilo umelou výsadbou obnoviť vyše 1 200 hektárov. Prirodzené zmladenie predstavuje plochu približne 1 500 hektárov. Ďalších približne 1 800 hektárov predstavujú mladé lesné porasty, ktoré boli založené ešte pred kalamitou. Pozitívom podľa Líšku je, že je viac prirodzeného zmladenia, ako lesníci krátko po kalamite predpokladali.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať