Vzrušenie, aké Stephen Ball zažíval pri zdolávaní vrcholkov zasnežených hôr, by mu ťažko dokázalo niečo vynahradiť. No bola to práve jeho najväčšia vášeň, ktorá ho doživotne zmrzačila. Pri výstupe na najvyšší vrchol severnej Ameriky Mount McKinley v roku 1999 skúseného horolezca zastihla snežná búrka a osudné pošmyknutie spôsobilo jeho pád z výšky 600 metrov. V ukrutnej zime a vetre zostal Stephen niekoľko hodín ležať opustený v zajatí víchrice, na následky ktorej prišiel o časť ľavej ruky, o prsty na pravej ruke, ako aj o časť nosa a pravej nohy. Jeho ľavá noha bola zlomená na 12 miestach a musela byť amputovaná. Vďačný za svoj život, no zdrvený z pádu, si vtedy 43-ročný horolezec a otec štyroch detí nepomyslel, že by ešte niekedy mohol cítiť vietor na tvári v najvyšších nadmorských výškach.
Svojho sna sa však odmietol vzdať, a tak navštevoval jedného ortopedického protetika za druhým, až kým nezaklopal na tie správne dvere. Tie patrili Philovi Myersovi, ortopedickému technikovi z Veľkej Británie, ktorý za svoju prácu získal už niekoľko ocenení. Ten strávil dlhé týždne nad riešením Stephenovho problému, až mu jedného dňa oznámil radostnú novinku – vyrobil pre neho „ruky – sekery“ špeciálne určené na zdolávanie hôr.
„Takmer okamžite po nehode som si uvedomil, že by som sa lezenia nemohol vzdať. Odmietol som byť tým porazeným. Chcel som naspäť svoj pôvodný život. Nebol som pripravený všetko zbaliť a povedať, že končím,“ povedal dnes už 54-ročný Američan. „Za Philom som pôvodne išiel kvôli novej protéze pre ľavú nohu a keď som tam už bol, požiadal som ho aj o pomoc s ručnými protézami na mieru,“ dodal Stephen. Myers vyvinul protézy, ktoré využívajú posuvný mechanizmus, aby si ich horolezec vedel nastaviť podľa potreby. „Zvykol som si na ne skutočne rýchlo a teraz leziem lepšie, ako som kedy dúfal,“ dodal na záver Stephen, ktorý opäť pokúša osud v objatí horských skál.
www.dailymail.co.uk