BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Ak v budúcich voľbách do parlamentu získa KDH mandát od ľudí a dostane sa do vlády, tak súčasnú stratégiu k ľudským právam zruší, respektíve ju je potrebné prepracovať.
KDH oslávilo výročie, schválilo aj nový základný program
Figeľ ponúka stratégiu, nechce ľavicové smerovanie Slovenska
Slováci majú stratégiu ľudských práv, nikomu nič nenanucuje
V relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko RTVS to v sobotu vyhlásil podpredseda NR SR a predseda strany KHD Ján Figeľ v súvislosti s tým, že vláda tento týždeň schválila Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku. Podľa Figeľa tento dokument nie je vyvážený a navyše v ňom neboli zohľadnené veľmi vážne výhrady relevantných organizácií, ktoré reprezentujú skôr kresťanský sektor.
Stratégia je inšpirovaná rodovou ideológiou
Ľudské práva sú podľa Figeľa univerzálne a nesúhlasí s tým, že to, ako sú definované, je vecou dohody. Vec dohody je v tomto prípade podľa neho relativizmus. Ako dodal, stratégia je inšpirovaná rodovou ideológiou, čo je v rozpore s ústavou a vnáša to oslabovanie tých práv, ktoré garantuje ústava alebo legislatíva Slovenskej republiky.
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák v sobotu povedal, že mu je ľúto, že verejná debata okolo stratégie sa sústredila viac-menej na jednu, vyložene marginálnu a čiastkovú tému, a to postavenie osôb s neheterosexuálnou orientáciou.
„Tá stratégia má podstatne širší záber. Venuje sa hodnoteniu, analýze a stavu ľudských práv. Hovoríme o potrebe posilnenia systému inštitúcii podpory ochrany ľudských práv, o potrebe výchovy a vzdelávania, odbornej prípravy k ľudským právam, o potrebe systémových opatrení v súdnej a inej právnej ochrany ľudských práv, o nediskriminácií, o predchádzaní netolerancie a tak ďalej,“ povedal Lajčák.
Diskusia o stratégii nastavila zrkadlo
Dodal, že pri tvorbe stratégie vychádzali z vnútroštátneho právneho rámca aj z medzinárodných záväzkov Slovenska. Ak niekto vyčíta, že v stratégii chýba napríklad právo na ochranu života od počatia, minister oponuje tým, že to nie je to v ústave ani v zákonoch. Zdôrazňuje však potrebu diskusie o týchto témach.
Diskusia o stratégii podľa Lajčáka nastavila zrkadlo. „Slovensko je demokratická krajina, členom Európskej únie, Rady Európy. Po viac ako 10 rokoch členstva v EÚ je dobré, že sme mali debatu venovanú ľudským právam,“ povedal Lajčák. Debata bola podľa ministra dlhá, ale trval na tom, aby proces umelo nezrýchľovali, a aby sa ľudia mohli zapojiť a stratégia bola celonárodnou.
Musíme sa naučiť diskutovať o ľudských právach
„Ukázalo sa, že ľudia témou ľudských práv žijú. Ukázalo sa však aj niečo, čo nie je dobré. Debata bola vo veľa ohľadoch netolerantná a vyhrotená. Jeden zo záverov aj pre mňa je, že sa musíme naučiť diskutovať aj o ľudských právach s pochopením, že existuje názorová rôznorodosť. Musíme sa naučiť počúvať a argumentovať vecne, bez toho, aby sme sa navzájom obviňovali,“ povedal Lajčák a tiež dodal, že stratégia nemá za cieľ meniť právny stav, má však nastaviť zrkadlo.
Ako dodal, vláda odporučila, na ktoré oblasti by sme sa mali zamerať. Lajčák odporúča, aby sa na tieto oblasti zamerali pokojne, v diskusii, v ktorej nebudú víťazi a porazení. Zásadné podľa neho je, aby neostali rany v spoločnosti.