Strany si rozdelili výbory, opozícia ich bude mať osem

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NRSR
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 21. marca (WebNoviny.sk) – Vládna štvorkoalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť by mala predsedať 11 výborom Národnej rady SR, opozícia by mala mať šéfov ôsmich výborov.

Koalícia bude mať jedenásť výborov, opozícia osem

Koaličné strany budú stáť na čele ústavnoprávneho výboru, výboru pre financie a rozpočet, výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, sociálneho výboru, výboru pre zdravotníctvo, obranu a bezpečnosť, zahraničného výboru, školského výboru, kultúrneho výboru, mandátového a imunitného výboru a výboru pre európske záležitosti.

Opozičné strany by mali obsadiť posty predsedov hospodárskeho výboru, výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj, výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny, výboru pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov a šéfa osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS, osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a výboru na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

Kollárovci sa dohodli na postoch

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár by mal viesť parlamentný výbor pre verejnú správu. Milan Krajniak sa má stať predsedom parlamentného výboru pre preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. Bývalá moderátorka Martina Šimkovičová by sa mala stať podpredsedníčkou parlamentného výboru pre ľudské práva. Peter Pčolinský má obsadiť post podpredsedu výboru pre pôdohospodárstvo. Dnes sa na tom dohodli v hnutí.

Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini označil rozhovory lídrov parlamentných strán pri rozdelení postov v NR SR za konštruktívne. Pellegrini verí, že ustanovujúca schôdza v stredu 23. marca bude mať pokojný priebeh. Predseda SNS Andrej Danko priblížil, že národniari by mali šéfovať dvom výborom, a to brannobezpečnostnému a zdravotníckemu. Predsedom poslaneckého klubu SNS by sa mal stať poslanec Tibor Bernaťák.

Ustanovujúca schôdza je v stredu

Poslancov v stredu čaká ustanovujúca schôdza Národnej rady SR. Zákonodarcovia na prvej schôdzi zložia sľub, ktorým sa formálne ujmú poslaneckých mandátov. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou má za následok stratu poslaneckého mandátu. Nasledovať bude schvaľovanie volebného poriadku, podľa ktorého sa budú poslanci riadiť pri hlasovaní o obsadení postov v novom parlamente. Ako prvé orgány zákonodarcovia zriadia mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Mandátový výbor overí platnosť mandátov zvolených poslancov, potom sa môžu utvoriť poslanecké kluby a plénum si zvolí vedenie.

Národná rada SR na ustanovujúcej schôdzi zvolí svojich overovateľov, predsedu a podpredsedov parlamentu, zriadi svoje výbory, zvolí ich predsedov a členov. Predsedu a štyroch podpredsedov parlamentu volia poslanci v tajných voľbách, na zvolenie treba nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov. Tajným hlasovaním sa volia aj predsedovia výborov. Predsedom parlamentu by sa mal stať predseda SNS Andrej Danko, podpredsedami NR SR nominanti strán Smer-SD (Martin Glváč), Most-Híd (Béla Bugár) a Sieť (Andrej Hrnčiar). Jeden post podpredsedu parlamentu obsadí opozičný kandidát, SaS nominovala Luciu Nicholsonovú.

Po ustanovujúcej schôdzi podá do rúk prezidenta demisiu končiaca vláda Roberta Fica, následne by mala hlava štátu vymenovať nový kabinet štvorkoalície Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť. Nová vláda má potom 30 dní na to, aby predstúpila pred parlament s programovým vyhlásením, ktoré musí získať podporu národnej rady.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoBoris KollárMartina ŠimkovičováMilan KrajniakPeter PčolinskýPeter PellegriniTibor Bernaťák