Prieskum: Slováci uprednostňujú koalíciu na čele so Smerom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Viac ako tretina Slovákov si myslí, že ani jeden slovenský politik nemá šancu nahradiť Roberta Fica v kresle premiéra. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 15. marca (WebNoviny.sk) – Väčšina Slovákov dáva po nedávnych parlamentných voľbách prednosť koalícii na čele so súčasnou vládnou stranou Smer-SD, ktorá by podľa nich mala najväčšie šance dovládnuť celé volebné obdobie.

Obrazom: Poslanci si prevzali osvedčenia o zvolení

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 10. až 14. marca pre tlačovú agentúru SITA uskutočnila agentúra Polis Slovakia. Telefonický prieskum vykonala na vzorke 1096 respondentov starších ako 18 rokov na území celej SR.

Respondenti si mohli vybrať z dvoch možných vládnych koalícií – Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť alebo SaS, OĽaNO, SNS, Most-Híd a #Sieť s podporou hnutia Sme rodina Borisa Kollára. Vládu na čele so Smerom-SD by uprednostnilo 43,7 percenta opýtaných, pričom 22,7 percenta odpovedalo rozhodne so Smerom-SD a 21 percent skôr so Smerom-SD.

Stranu SaS by na čele vládnej koalície chcelo 34,7 percenta ľudí – 12,5 percenta vyjadrilo rozhodné áno, ďalších 22,2 percenta chce za lídra koalície skôr SaS ako Smer-SD. Ani jednu alternatívu nepodporuje 12,7 percenta ľudí, 8,9 percenta nevedelo odpovedať.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

Presvedčenie, že koalícia na čele so Smerom-SD má väčšie šance dovládnuť do konca volebného obdobia, vyjadrilo 44 percent respondentov, rozhodne si to myslí 23,3 percenta. V prípade SaS je 20,1 percenta opýtaných presvedčených, že koalícia na čele s liberálmi by dovládla až do konca, len 5,8 percenta ľudí odpovedalo, že rozhodne áno. Ďalších 17,1 percenta respondentov si myslí, že dovládnuť nedokáže ani jedna so spomínaných koalícií, 18,8 percenta nevedelo odpovedať.

Väčšina opýtaných by nesúhlasila, aby boli strany Smer-SD a SaS v jednej koalícii. Tento názor vyjadrilo 55,3 percenta ľudí, pričom rozhodné nie povedalo 34,1 percenta z nich. S koalíciou zahŕňajúcou Smer-SD a SaS by súhlasilo 20,8 percenta respondentov, rozhodne áno odpovedalo len päť percent. Odpovedať nevedelo 23,9 percenta opýtaných.

Rokovania o novej vláde:

Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť podpísali programové priority

Na týchto prioritách sa dohodli Smer, SNS, Most-Híd a Sieť

Lídri strán rokovali osem hodín, Fico oznámil výsledok

Ďalší rebel v Sieti, vládu so Smerom nepodporí ani Zimenová

Simon z Mosta-Híd nepodporí vládu so Smerom, SNS a Sieťou

Bugár v liste vysvetľuje rokovania so Smerom a SNS

Beblavý nevylučoval spoluprácu so Smerom, zmenil však názor

Igor Matovič vyzval na konanie predčasných volieb

Most-Híd má podmienky, inak do vlády s Ficom nevstúpi

Sulík to povedal narovinu. Je ešte šanca na pravicovú vládu?

Matovič: Vláda Smeru, SNS, Mostu a Siete bola dohodnutá

Danko: Voliči SNS pochopia spojenie so Smerom a Mostom

Procházka hovoril s Ficom, rokovať o vláde bude aj Sieť

Bugár sa stretol s Ficom, rokovania o vláde budú pokračovať

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať