Strana KDH by rada aktualizovala energetickú politiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina
Večerný pohľad na rozvody elektrickej energie vedúce od atómovej elektrárne Bohunice. Jaslovské Bohunice, 21. august 2010. Foto: SITA/Igor Svítok

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Strana KDH by rada po predčasných marcových parlamentných voľbách aktualizovala energetickú politiku štátu. “Nová vláda bude musieť zaktualizovať energetickú politiku štátu, ale aj stratégiu záverečnej časti jadrovej energetiky,“ uviedol jednu z priorít KDH v energetickej oblasti ich hovorca Matej Kováč.

Nová energetická politika by mala podľa kresťanských demokratov zvyšovať energetickú bezpečnosť Slovenska, a to najmä budovaním energetických sietí so susednými krajinami. “K ďalším prioritám patrí znižovanie energetickej náročnosti hospodárstva, pričom veľký potenciál vidíme v znižovaní energetickej náročnosti budov,“ dodal Kováč.

Smerovanie energetickej politiky štátu by mala určovať Stratégia energetickej bezpečnosti Slovenska. Tú prijala pred zhruba štyrmi rokmi ešte vláda Roberta Fica. Aktuálna stratégia by mala určovať energetickú politiku štátu až do roku 2030. Podľa najsilnejšej politickej strany Smer-SD, Slovensko by sa malo aj v budúcnosti riadiť touto stratégiou. “Naše priority vychádzajú zo schválenej Stratégie energetickej bezpečnosti Slovenska do roku 2030,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor strany Smer-SD.

Strana Smer-SD chce po parlamentných voľbách v prvom rade dohliadnuť na dokončenie výstavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce v stanovenom termíne (tretí blok koncom roka 2012, štvrtý o osem mesiacov neskôr, pozn. red.). “Druhou prioritou je zabezpečiť vyvedenie tohto výkonu, a s tým súvisiacu výstavbu vysokonapäťového vedenia v úseku Veľký Ďur – Podunajské Biskupice,“ dodal tlačový odbor. Treťou prioritou pre v súčasnosti opozičnú stranu je začatie prípravných prác pre výstavbu nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. “Ďalej je dôležitá výstavba menších elektrární pracujúcich na báze obnoviteľných zdrojov,“ konštatoval tlačový odbor.

Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) kľúčovým krokom po voľbách bude vytvorenie “stabilného a transparentného regulačného rámca s naozaj nezávislým rozhodovaním“. “Zabránime veľkým energetickým podnikom zneužívať svoje postavenie na trhu, zjednodušíme proces zmeny dodávateľa energií a vytvoríme podmienky na dostatočné personálne a odborné zázemie naozaj nezávislého regulačného úradu nielen od politiky, ale aj od ostatných strán najmä samotných energetických firiem,“ dodala hovorkyňa liberálov Tatiana Tóthová.

Kandidát Obyčajných ľudí – nezávislých osobností Mikuláš Huba upozornil na potrebu zvyšovania energetickej efektívnosti vo všetkých hospodárskych i spoločenských oblastiach. “Slovensko by sa malo taktiež pripraviť na postupný ústup od využívania neobnoviteľných energetických zdrojov a riešenie negatívnych následkov, ktoré spôsobilo ich využívanie v minulosti,“ konštatoval Huba. Michal Wiezik, taktiež kandidát obyčajných ľudí, by rád po voľbách presadil väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov energií v domácnostiach. Na šetrenie a diverzifikáciu zdrojov sa chce zamerať aj strana SMK. Most-Híd by rád v budúcnosti posilnil zelenú energiu.

Najšpecifickejšie plány v energetickej oblasti má hnutie 99 percent-občiansky hlas. Tá chce odstrániť z energetických podnikoch “gorily“. “Štát musí aktívnejšie využívať svoje majetkové práva v energetických podnikoch a zabrániť ich tunelovaniu domácimi i zahraničnými gorilami,“ uviedlo tlačové oddelenie hnutia.

Agentúra SITA oslovila s otázkami o budúcnosti slovenskej energetiky politické strany, ktoré majú podľa posledných prieskumov reálnu šancu dostať sa do parlamentu, a tým možnosť ovplyvňovať veci verejné. Agentúra SITA oslovila s danou témou aj politické strany SDKÚ-DS a SNS. Tie však svoje odpovede neposkytli.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš Huba
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSaS Sloboda a Solidarita