BRATISLAVA 27. januára (WEBNOVINY) – Odbory Najvyššieho súdu SR podporujú štrajk v justícii. K štrajku sa však priamo nepripoja, informoval agentúru SITA hovorca Najvyššieho súdu SR Matej Kereš. Ako dodal, odborári na najvyššom súde nevylučujú solidárny štrajk napríklad pripnutím stužky alebo odznaku. Ich zapojenie sa do štrajku ale neovplyvní riadny chod súdu, zdôraznil Kereš.
Štrajkovať bude takmer deväťdesiat percent zamestnancov
Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová zastáva názor, že ak porovnáme nároky, ktoré sú kladené na zamestnancov štátnej správy s ich platovými podmienkami, „platovým ohodnotením nie je vystihnutý celý rozmer ich pracovných povinností,“ poskytol stanovisko predsedníčky NS k avizovanému štrajku hovorca.
Odborári pred parlamentom lobovali za novelu Zákonníka práce
Justiční odborári pripravujú štrajk na polovicu februára. Podľa predsedníčky Odborového zväzu justície Marty Božkovej sa zatiaľ chystá zúčastniť sa na ňom 88 percent zamestnancov v justícii. Ide predovšetkým o asistentky sudcov, zamestnancov podateľní a infocentier a počet štrajkujúcich sa môže ešte zvýšiť. V deň štrajku, termín ktorého spresnia minimálne tri dni pred jeho konaním, štrajkujúci zamestnanci justície neprídu do práce.
Odborári majú štyri požiadavky
Božková nevedela potvrdiť, či ich rozhodnutie ísť do štrajku ešte ovplyvní výsledok rokovania ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a ministra financií Petra Kažimíra o úprave tohtoročného rozpočtu pre rezort justície. Ministri by sa mali stretnúť a rokovať už tento týždeň, potvrdila agentúre SITA hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová. „Štrajk je už odsúhlasený, zvolený je aj štrajkový výbor. Ak budú známe výsledky rokovania ministrov, štrajkový výbor môže posúdiť pôvodne rozhodnutie,“ doplnila.
Justiční odborári chcú štrajkovať za štyri požiadavky – zvýšenie rozpočtu ministerstva spravodlivosti minimálne o 25 percent, zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov, okamžité prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii a zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie zamestnancov justície.
Podľa Božkovej s ich požiadavkami súhlasí aj väčšina sudcov. Dnes podporu požiadavkám odborárov vyjadrila aj Súdna rada SR. V prijatom uznesení rada pripomenula, že zabezpečenie výkonu súdnictva sa nezaobíde bez kvalifikovaných a spravodlivo odmeňovaných zamestnancov súdov.