BRATISLAVA 26. marca (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin požiadal svojho egyptského partnera o pomoc a spoluprácu v prípade únosu maloletého Adama Azaba.
Urobil tak počas rokovaní v Káhire s predsedom Najvyššieho kasačného súdu Egypta Hossamom Mohamedom Gherianihom. Agentúru SITA o tom informovala Kancelária predsedu NS SR. „Vymožiteľnosť práva je základom pre právny štát a spravodlivosť, preto je potrebné rešpektovať a vykonať rozhodnutia súdov,“ uviedol na stretnutí Harabin.
Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, počas rokovania Gheriani prisľúbil, že po oboznámení sa s potrebnými rozhodnutiami súdov sa obráti na generálneho prokurátora, ako aj na špeciálneho prokurátora, pod ktorého spadá agenda rodiny a detí.
„Verím, že ak sa do prípadu vloží takáto najvyššia súdna autorita, môže svitnúť nádej pre matku, ktorá už niekoľko rokov zúfalo hľadá svoje dieťa. Je povinnosťou snažiť sa o naplnenie rozhodnutia súdov, ktoré znamenajú vrátenie syna matke,“ cituje názor Štefana Harabina Kancelária predsedu Najvyššieho súdu SR.
Harabin sa v Egypte zúčastňuje na konferencii asociácie AHJUCAF na tému Justičné stratégie na zjednodušenie, posilnenie a zrýchlenie procedúr pred najvyššími kasačnými súdmi.
Prípad maloletého slovenského občana Adama Azaba, ktorého otec uniesol koncom roka 2008 na dovolenke v Egypte jeho matke Kataríne, rieši náš rezort diplomacie aj slovenský zastupiteľský úrad v Káhire už od jeho začiatku. Prípadom sa zaoberá aj občianske združenie Dobré srdcia hľadajú… Otázku uneseného chlapca otvoril aj šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda počas návštevy Egypta v júni 2011.
Dzurinda sa počas oficiálnej návštevy Egypta stretol s egyptským ministrom vnútra Mansour Essawym. Ten informoval o sformovaní tímu, ktorého úlohou je nájsť Adama a odovzdať ho jeho matke. Ministerstvo zahraničných vecí chcelo situáciu Adama Azaba riešiť aj na pôde EÚ.
Cieľom bolo zaangažovať úniu do riešenia problematiky vymožiteľnosti práv občanov EÚ v tretích krajinách s akcentom na arabské krajiny. Odpoveď európskej komisárky pre spravodlivosť Redingovej na list ministra Dzurindu však úspech nepriniesol. Komisárka odporučila riešiť problém len na bilaterálnej úrovni.