Predsedovia samosprávnych krajov sa sťažujú na prebyrokratizovaný systém čerpania eurofondov, chcú mať vyššie kompetencie pri používaní peňazí od Európskej únie. Uviedli to dnes na tlačovej konferencii po zasadnutí SK8 ôsmi predsedovia samosprávnych krajov.
Okrem iného kritizujú ministerstvo školstva, ktoré samosprávnym krajom neposkytuje dostatočné dáta, aby mohli kraje určiť, koľko prvých tried musia otvoriť v rámci stredných škôl a pripomienky majú aj k zákonu o stratifikácii nemocníc.
„Veľmi dôležitou témou, ktorej sme sa venovali, je nastavenie nových eurofondov na obdobie 2021 až 2027. SK8 sa dohodlo a jednoznačne deklaruje záujem krajov o vznik územne zameraného operačného programu na roky 2021 až 2027. Spolu so zástupcami Európskej komisie a centrálneho koordinačného orgánu sme sa zhodli, že spôsob nastavenia budúceho regionálneho operačného programu bude s posilneným postavením a kompetenciami samospráv a samosprávnych krajov,“ uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja a zároveň predseda SK8 Jozef Viskupič.
„Chceme sa vyhnúť tomu, čo sa stalo v tomto programovom období. Prvé tri roky sa de facto len chystali možné procesy, a peniaze sa nečerpali, pretože proces je prebyrokratizovaný. Veľká miera rozhodovacieho mechanizmu je na centrálnej úrovni,“ uviedol Viskupič.
Tlaky zo strany ministerstiev
Predsedovia krajov sa sťažujú na tlaky zo strany ministerstiev, aby kraje čerpali eurofondy rýchlejšie, a keď ich nečerpajú, eurofondy presúvajú inde.
Samosprávy tlačia na poslancov, zásadne odmietajú vyššiu nezdaniteľnú časť základu dane
„Celý tento proces pritom zdržujú ministerstvá, nie vyššie územné celky, ani mestá, ani obce,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka s tým, že ukrátené sú v konečnom dôsledku samosprávne kraje, mestá a obce.
„Peňazí, ktoré máme dostať, je málo. A ešte aj z toho mála sme ukracovaní pod rúškom toho, že nestíhame čerpať eurofondy,“ dodal Trnka.
Sťažnosti na nedodanie dát
„Čo sa týka stredného školstva, otvorili sme dve témy. Prvou je vyhláška ministerstva školstva, ktorou sa určujú maximálne počty žiakov prvých ročníkov stredných škôl,“ uviedol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška s tým, že samosprávne kraje nie sú schopné na základe tejto vyhlášky určiť potrebné počty tried na jednotlivých stredných školách.
Prístup učiteľov k riešeniu problémov je nekonštruktívny, tvrdí ministerstvo školstva
Predsedovia krajov sa sťažujú na nedodanie dát, ktoré ministerstvo školstva sľúbilo. „Vyhláška na tento rok dokonca ešte ani nie je zverejnená v zbierke zákonov,“ dodal Baška s tým, že predsedovia krajov žiadajú ministerku školstva Martinu Luybovú, aby túto vyhlášku zverejnila a aby rezort školstva dodal potrebné podklady a dáta, ktoré chýbali aj v minuloročnej vyhláške.
Problém v exekúcii nemocníc
V rámci zákona o stratifikácii nemocníc, ktorý na mimoriadnom zasadnutí vlády odsúhlasili ministri s pripomienkami, vidia predsedovia krajov problém v exekúcii nemocníc.
Zdravotníctvo potrebuje vyšší rozpočet, podľa asociácií hrozí živelná stratifikácia nemocníc
„Chceli by sme požiadať kolegov o podporu zmeny legislatívy, ktorá sa týka exekúcii zdravotníckych zariadení. Prišli sme s návrhom, aby sa lehota na exekvovanie predĺžila aspoň o päť rokov,“ uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová s tým, že v rámci tohtoročného oddlžovania nemocníc sa nie všetci veritelia prihlásili do tohto procesu.
„Máme obavy, že hneď, ako by sa skončila lehota exekvovania, mohli by si zariadenia začať uplatňovať svoje nároky, a tým spôsobiť problémy v poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ dodala Jurinová na záver.