BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Ústavnoprávny výbor parlamentu v stredu neschválil program mimoriadnej schôdze k stavu v justícii.
Zvolanie schôdze iniciovali tri opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd. Justičný systém na Slovensku podľa opozičných poslancov dlhodobo požíva nízku mieru dôvery verejnosti.
Upozornili aj na zvláštne rozhodnutia súdov, napríklad výsledok sporu medzi exprezidentom Michalom Kováčom a bývalým šéfom SIS Ivanom Lexom, v ktorom súd rozhodol, že Kováč sa Lexovi má ospravedlniť.
„Treba si zapamätať, čo ste urobili, keď budete v opozícii,“ odkázal po výbore na margo zablokovania mimoriadnej schôdze poslancom Smeru-SD Gábor Gál (Most-Híd).
Poslanci tak v stredu o 13:00 síce zasadnú do parlamentných lavíc, aby otvorili mimoriadnu schôdzu k stavu v slovenskej justícii, diskutovať sa však nebude, pretože vládna strana Smer-SD nezahlasuje za program schôdze, čím ju zablokuje.
Poslancov čaká maratón rokovaní
Predseda parlamentu Pavol Paška sa v utorok vyslovil, že návrh troch opozičných strán zvolať mimoriadne rokovanie považuje za legitímny, ale krajne nezodpovedný, pretože národná rada podľa neho už nasledujúci týždeň bude hovoriť o štátnom rozpočte na rok 2013 a poslancov čaká maratón rokovaní.
Paška upozornil, že navrhovatelia nepovažovali za potrebné komunikovať o zámere s vedením parlamentu a spoločne hľadať termín pre zasadnutie. Za neschopnosť opozície považuje Paška to, že návrh formálne predložili iba tri z piatich opozičných subjektov.
Šéf parlamentu nemá problém bod, o ktorom sa malo v stredu rokovať, zaradiť na záver parlamentnej schôdze, ktorá sa začne 27. novembra.
Diskusia o slovenskej justícii je potrebná
O stave v slovenskej justícii treba diskutovať práve teraz, domnieva sa poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. „Pánovi Paškovi by sa hodilo, keby sme o justícii rozprávali vtedy, keď to nebude nikoho zaujímať,“ argumentovala.
Žitňanská pripúšťa, že jednou z možností je zvolanie ďalšej mimoriadnej schôdze s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi. Opozícia ešte bude o postupe diskutovať.
„Tridsať poslancov má právo požiadať o zvolanie mimoriadnej schôdze. Nemáme povinnosť komunikovať to s predsedom parlamentu,“ pripomenula Žitňanská. Zároveň zdôraznila, že schôdzu vyjadreniami podporili aj zástupcovia ďalších opozičných strán.
Neschválenie programu zvolanej schôdze NR SR je podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica v rozpore s ústavou.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský sa pri tejto príležitosti obracia na všetkých poslancov, aby sa ešte raz vrátili a „vytvorili možnosť prijať ústavný zákon, ktorým by sme zrušili amnestie“.
Podľa Hrušovského nejde o revanš, ale odkrytie tváre minulosti slovenskej politiky, aby sa budúce generácie nemuseli „za nás hanbiť“.
Podľa Gábora Gála z Mosta-Híd na Slovensku nefunguje spravodlivosť, ale funguje klientelizmus, korupcia a justičná svojvôľa. Spravodlivosť by mala byť slepá, niektorí vyvolení si ju na Slovensku podľa Gála prispôsobili tak, že na nich „len žmurká“.