BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Stav Ozbrojených síl SR je kritický, podľa rezortu obrany dokonca začína ohrozovať našu dôveryhodnosť u spojencov. „Žiaľ, situácia je taká vážna, že už iba s vypätím všetkých síl dokážeme plniť naše základné priority. Stav je kritický a treba to povedať nahlas,“ povedal šéf rezortu obrany. Vysvetlil, že základnými prioritami je účasť v operáciách medzinárodného krízového manažmentu, ochrana a obrana vzdušného priestoru SR v rámci NATINADS a úlohy národného krízového manažmentu vrátane leteckej záchrannej a pátracej služby. Minister sa vyjadril na základe zverejneného komplexného hodnotenia ozbrojených síl, ktorý ukázal, že najmä druhý polrok 2010 bol pre armádu zlý. Situácia si podľa ministra vyžiadala potrebu zavedenia krízového manažmentu zdrojov pre zabezpečenie kľúčových úloh a záväzkov.
Vlani sa verejnosť nedozvedela reálny stav Ozbrojených síl SR
Kým tohtoročná hodnotiaca správa ukazuje reálny stav ozbrojených síl, v minulom roku sa verejnosť pravdu nedozvedela. „Vzhľadom na to, že bol predvolebný rok, na tých najvyšších úrovniach boli z tejto hodnotiacej správy vyškrtané všetky kritické postrehy, ktoré títo odborníci z rezortu dali s vysvetlením, že predsa v predvolebnom roku nemôže vyjsť takáto hodnotiaca správa. Boli to Baškovi ľudia (Jaroslav Baška – bývalý minister obrany za Smer-SD – pozn. SITA),“ pripomenul minister Galko. „Aktuálne výsledky naznačujú, že so správou sa v minulosti skutočne manipulovalo,“ tvrdí súčasné vedenie rezortu obrany.
Komplexné hodnotenie za rok 2010 potvrdilo, že v dôsledku výrazného zníženého rozpočtu rezortu sa ďalej spomalilo napĺňanie cieľov transformácie Ozbrojených síl SR predovšetkým v oblasti modernizácie výzbroje a techniky. Výrazne poklesla aj úroveň prípravy personálu a výcviku. Znepokojenie nad znižovaním rozpočtu na obranu vyjadril počas štvrtkovej návštevy Slovenska aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Pripomenul, že podľa politickej dohody by mal každý člen aliancie vyčleniť na rozpočet obrany dve percentá hrubého domáceho produktu. „Tie krajiny, ktoré na obranu dávajú v súčasnosti menej ako dve percentá, sa podľa tejto dohody majú maximálne snažiť priblížiť sa k nim,“ povedal šéf NATO. Zároveň však zdôraznil, že aj v rámci obmedzeného rozpočtu je potrebné sústrediť sa najmä na tri oblasti. Sú nimi podpora mnohonárodných operácií, modernizácia obrany a účasť na mnohonárodných projektoch v rámci aliancie.
Informoval hovorca MO SR Ivan Rudolf.