Štáty EÚ zmrazia majetok tuniského exprezidenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezident_tunis
Tuniský prezident Ziní al-Abidí Ben Alí. Foto: SITA/AP

BRUSEL 20. januára (WEBNOVINY) – Členské krajiny Európskej únie sa vo štvrtok dohodli, že zmrazia majetok zosadeného tuniského prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího, jeho rodiny a najbližších spolupracovníkov. Tlačovú agentúru AFP o tom informoval nemenovaný diplomatický zdroj, podľa ktorého je dohoda výsledkom stretnutia expertov z jednotlivých členských štátov v Bruseli. Ako doplnil, detaily plánovaného opatrenia zatiaľ nie sú doriešené a únia čaká na príslušný zoznam osôb od nového tuniského vedenia. Štvrtkové rozhodnutie budú musieť formálne schváliť veľvyslanci členských krajín pri EÚ, ako aj ministri zahraničných vecí, ktorí sa stretnú v Bruseli 31. januára.

Vláda schválila všeobecnú amnestiu

Príslušný návrh ministri schválili na prvej vládnej schôdzi po minulotýždňovom zosadení prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího

Tuniská vláda schválila všeobecnú amnestiu

Dočasná tuniská vláda schválila návrh na vyhlásenie všeobecnej amnestie, ktorá má zahŕňať predstaviteľov zakázaného islamského zoskupenia Harakat an-Nahda (Hnutie obrody). Informovali o tom členovia nového kabinetu, ktorí sa vo štvrtok stretli na prvej vládnej schôdzi po minulotýždňovom zosadení prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího. Ako uviedol nový minister výstavby Ahmad Nadžíb aš-Šábbí, návrh predložil jeho kolega z rezortu spravodlivosti a následne o ňom bude rozhodovať tuniský parlament. Minister vyššieho školstva a výskumu Ahmad Ibráhím potvrdil, že amnestia sa bude týkať aj hnutia an-Nadha, ktoré bin Alího režim zakázal. Predstavitelia zoskupenia ešte v utorok oznámili, že požiadajú o jeho legalizáciu. Ako však upozornil dočasný premiér Muhammad al-Ghannúší, líder zakázaného hnutia Rášid al-Ghannúší žijúci v britskom exile sa do vlasti zatiaľ nemôže vrátiť, keďže je naďalej odsúdený na doživotie za protištátnu činnosť.

Všetci ministri novej tuniskej vlády národnej jednoty, ktorí boli členmi zdiskreditovanej strany Demokratické ústavné zhromaždenie (RCD), podľa nemenovaného zdroja tlačovej agentúry AFP ešte pred prvou schôdzou vystúpili z jej radov. Zrejme tak reagovali na neutíchajúce protesty proti zastúpeniu predstaviteľov predošlého režimu v novom vedení. Tuniská tlačová agentúra TAP spresnila, že členovia RCD sa vzdali svojich straníckych povinností rovnako, ako to v utorok urobili dočasný prezident Fuád al-Mibazaa a premiér al-Ghannúší. Ten sa predtým obhajoval tvrdením, že vo funkcii zostali iba ministri, ktorí „majú čisté ruky a vždy konali v národnom záujme“. Ich prítomnosť vo vláde je podľa neho v tejto chvíli potrebná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zajn al-Ábidín bin Alí