V obciach zasiahnutých pondelkovým zemetrasením na východe Slovenska skontrolovali statici už viac ako 400 objektov, najmä budov a mostov. Výrazne je poškodených 52 objektov, ktoré si vyžadujú opravu. Ide prevažne o neobývateľné budovy. Momentálne je 14 objektov posúdených na zbúranie.
„Odporúča sa ešte jeden dôkladný statický posudok. Sú tam aj také, ktoré je nutné zbúrať čiastočne, teda zbúrané musí byť napríklad poschodie,“ vysvetlil pre agentúru SITA prednosta Okresného úradu v Prešove Peter Harvan.
Obhliadky stále pokračujú
Ako ďalej uviedol, záchranné práce naďalej pokračujú a v kraji stále platí vyhlásená mimoriadna situácia. Krízový štáb dnes podľa Harvana pracoval v teréne, kde od zemetrasenia bolo už 25 statikov. Dnes navštívili obce Košarovce a Piskorovce. Kontrolujú poškodenia na verejných budovách a rodinných domoch.
Východ Slovenska po zemetrasení. Kryje prípadné škody poistenie?
„Vonku máme ešte 12 statikov. Skontrolovaných je 20 obcí, stále je ešte čo robiť. V prácach sa pokračuje aj cez víkend,“ skonštatoval Harvan.
Využívajú aj 3D technológie
Kontrola podľa neho prebieha aj na najviac poškodených kostoloch. ktoré aktuálne monitorujú 3D skenermi pracovníci z Komory stavebných inžinierov.
Na východe Slovenska začali statici s prehliadkami, niektoré rodiny sa už domov nevrátia
„Momentálne je skener v Jankovciach a presunie sa potom do Nižnej Sitnice. Skenovania majú hĺbkovo posúdiť statiku kostolov,“ dodal prednosta s tým, že od rána zasahujú v 12 obciach aj hasiči. Výška škôd zatiaľ podľa neho nie je stanovená.
Škody po zemetrasení na východnom Slovensku zdokumentujú a čo najskôr navrhnú riešenia, ubezpečuje Ódor
Harvan zároveň na sociálnej sieti avizoval, že obyvateľom poškodených domov by mohol finančne pomôcť štát. „So Slovenskou agentúrou životného prostredia sme začali rozhovory o možnostiach programu Obnov dom podporiť rodiny, ktoré nutne potrebujú obnoviť svoje príbytky,“ uviedol Harvan s tým, že detaily by sa mali dotiahnuť v priebehu budúceho týždňa.