Štát vlani zamestnával asi 13 tisíc mŕtvych duší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
František Palko

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Súčasný systém zamestnávania vo verejnej správe je podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky Františka Palka nespravodlivý pre samotných zamestnancov, neefektívny pre občanov a zároveň nepodporuje efektívne riadenie verejnej správy. Inštitút preto pripravil projekt, v rámci ktorého zverejnil desať odporúčaní s cieľom zaviesť efektívnejšie odmeňovanie a zamestnávanie pracovníkov. „V prípade, že by tieto opatrenia boli prijaté v praxi, z hľadiska časového horizontu troch až štyroch rokov by bolo možné hovoriť až o 15-percentnom znížení mzdových výdavkov a ďalších výdavkov, ktoré sú spojené so zamestnávaním,“ konštatoval na pondelňajšej tlačovej besede bývalý štátny tajomník ministerstva financií František Palko s tým, že pripravenými zmenami by neutrpela kvalita poskytovaných služieb.

Jedným z odporúčaní Inštitútu hospodárskej politiky je napríklad zvýšiť transparentnosť pri vykazovaní skutočnej zamestnanosti a odmeňovaní vo verejnej správe. Mzdové výdavky by pritom mali byť poskytované v celej verejnej správe len pre skutočný počet zamestnancov. Podľa Palka totiž celá verejná správa vlani zamestnávala až 12 800 „mŕtvych duší“. Tie predstavujú rozdiel medzi skutočným počtom pracovníkov štátnej správy a plánovaným počtom pracovných miest. „Mnohé rezorty nemajú záujem na obsadení rozpočtovaného personálu, práve preto, že ušetrené mzdové prostriedky použijú na mzdové ohodnotenie existujúceho počtu pracovníkov,“ uvádza inštitút v zverejnenej analýze.

Inštitút rovnako navrhuje prijať aj jeden zákon o odmeňovaní vo verejnej správe či určiť v kompetenčnom zákone Ministerstvo financií SR ako ústredný orgán štátnej správy pre oblasť mzdovej a personálnej politiky. Rovnako navrhuje zákonne upraviť zvyšovanie platov, a to na základe stanoveného algoritmu závislého na výsledku hospodárenia verejnej správy, čo by napríklad znamenalo nezvyšovanie platov až do vyrovnaného rozpočtového hospodárenia. Nanovo by sa mali upraviť aj paušálne náhrady, a to tak, aby ich výška bola stanovená priamo zákonom, pričom by bol účel ich použitia presne stanovený a rezort financií by každoročne dostával prehľad o ich použití.

Rovnako Inštitút hospodárskej politiky navrhuje prijať zákon o sociálnom a penzijnom systéme pre osobitné skupiny zamestnancov, či zefektívniť sociálny a penzijný systém pre osobitné skupiny vo verejnej správe tak, aby sa zvýšila doba nároku na výsluhový dôchodok z 15 na 20 rokov výkonu služby. Taktiež by sa mal zracionalizovať personálny manažment v ústrednej štátnej správe a v rámci neho reorganizovať ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy, vrátane ich podriadených organizácií.

Desatoro odporúčaní ako zamestnávať vo verejnej správe efektívnejšie je prvým projektom Inštitútu hospodárskej politiky. Pripravené opatrenia predloží inštitút premiérke Ivete Radičovej ako aj vybraným ministrom a politickým stranám. Inštitút bol založený v októbri 2009 ako nezávislá, apolitická a mimovládna nezisková organizácia. Ako účastník tretieho sektora chce inštitút svojimi aktivitami okrem iného prispieť aj k rozvoju slobodnej spoločnosti, založenej na princípe trhovej ekonomiky.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Palko