Minister Lipšic dohodu odmietol komentovať
Prípad Hedvigy Malinovej treba okamžite uzavrieť, aspoň čiastočne sa tak napravia chyby, ktoré štát spravil, vyhlásil to minister vnútra Daniel Lipšic. Pre Lipšica je neprijateľné, aby Generálna prokuratúra riešila päť rokov vec, ktorá je kvalifikovaná ako krivá výpoveď.
„Či je niekto z trestného činu podozrivý alebo poškodený, či hovorí pravdu alebo klame, každý má právo, aby sa vec v nejakom rozumnom čase uzatvorila a nehrali sa okolo nej hry politické ani iné,“ myslí si Lipšic.
Zodpovednosť za to, že kauza Hedviga sa vyšetruje tak dlho, nesie podľa ministra bývalé vedenie Generálnej prokuratúry. Šéf rezortu vnútra zopakoval svoj názor, podľa ktorého bola celá kauza spolitizovaná bývalým premiérom Robertom Ficom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom.
„Ak robíte vyšetrovanie spôsobom, že na tlačovej konferencii listujete vyšetrovací spis, polemizujete o dôkazoch, ktoré tam sú alebo nie sú, tak to je najlepšia cesta ako zmariť vyšetrovanie,“ hovorí Lipšic.
Minister nechcel komentovať rozhodnutie vlády, ktorá podľa informácií denníka SME v tajnosti odhlasovala, že Slovenská republika sa prostredníctvom vlády Ivety Radičovej Hedvige Malinovej-Žákovej oficiálne ospravedlní. „Mne sa to zdá byť absurdné, aby po uzavretom rokovaní vlády, kde je 15 členov vlády, o päť minút každý vedel, o čom ten materiál je a ako kto hlasoval,“ uzavrel.
Robert Kaliňák dohodu nechápe
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý obvinil Hedvigu Malinovú z klamstva krátko po oznámení napadnutia, dohodu o zmieri odmieta. „Je úplne nepochopiteľné, že sa niekto chce ospravedlniť človeku, ktorý svojím nebotyčným klamstvom vtiahol Slovensko do problémov,“ povedal v stredu pre denník SME Kaliňák.
Odporúčame:
Útok na Malinovú sa stal, tvrdia USA
Keby bola Malinová Slovenka, kauza by vyzerala inak, myslí si Rudolf Chmel
Malinová po 4 rokoch vyrozpráva svoj príbeh v knihe Hedviga
Na stredajšom rokovaní to v tajnosti odhlasovali ministri. Vláda pristúpila na dohodu s Malinovou pred Európskym súdom pre ľudské práva, ktorá predpokladá, že Malinová sa výmenou za verejné ospravedlnenie zriekne žaloby v Štrasburgu a aj prípadných finančných náhrad od štátu.
Malinovej advokát Roman Kvasnica dohodu nechcel komentovať, denníku SME ju potvrdili viaceré zdroje.
Dohodu podpísala ministerka Žitňanská a právnik Kvasnica
Malinová Slovensko zažalovala pre chyby vo vyšetrovaní, ktoré jej nezaručovali férový proces, čo je podľa nej v rozpore s ústavou. Súd sa pred začiatkom procesu spýtal oboch strán, či sú ochotné pristúpiť na zmier. Nakoniec sa aj dohodli. Ešte v stredu podvečer zmier, ktorý pošlú do Štrasburgu, podpísali ministerka Lucia Žitňanská (SDKÚ) a právnik Malinovej Roman Kvasnica.
Vláda oficiálne dohodu s Malinovou nezverejnila pre pravidlo, že o priebehu sporov sa môže informovať až po rozsudku. „Keďže bol materiál utajený, o tom, či sa týkal, či netýkal akejkoľvek kauzy, samozrejme nemôžem informovať,“ povedal minister vnútra Daniel Lipšic (KDH).
Podobne dohodu odmietlo komentovať aj ministerstvo spravodlivosti. Zástupkyňa Slovenska na štrasburskom súde Marica Pirošíková nebude nič komentovať až do rozhodnutia európskeho súdu. „Som viazaná jeho rokovacím poriadkom.“ Európsky súd by mohol dohodu o zmieri prijať a tým ukončiť spor v priebehu niekoľkých týždňov. Ak strany uzavrú zmier, je verdikt iba formálnou záležitosťou.
Keby bola Hedviga Slovenka, kauza by vyzerala inak
Hedvige Malinovej sa už za seba ospravedlnil vicepremiér Rudolf Chmel (MostHíd). „To, ako do toho vstupujú politici a ako sa v tej veci správa justícia, je dané aj tým, že ide o príslušníčku národnostnej menšiny, presnejšie maďarskej menšiny,“ povedal Chmel v októbri minulého roka. Prípad stojí na Generálnej prokuratúre pre znalecký posudok dekana Lekárskej fakulty UK Petra Labaša, ktorý spochybňuje, či Malinovú vôbec napadli. Malinová dvakrát úspešne prešla detektorom lži.