BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Štát neplánuje z vlastných prostriedkov v budúcom roku finančne podporiť slovenský energetický sektor. „Na podporu v oblasti energetiky sa na budúci rok rozpočtujú len finančné prostriedky Európskej únie a spolufinancovania v rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast,“ uvádza sa v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu. Vďaka európskym finančným prostriedkom by sa malo v budúcom roku do slovenskej energetiky preinvestovať takmer 61 mil. eur, čo je v medziročnom porovnaní nárast o zhruba 44 %.
Tieto prostriedky by mali smerovať na podporu projektov využívajúcich progresívne úsporné technológie na zásobovanie energiou a zariadenia s vyššou účinnosťou využitia energie s minimálnym dopadom na životné prostredie. „Finančné prostriedky sú smerované aj na projekty zabezpečujúce zlepšenie tepelno-technických charakteristík budov a vybavenie zariadení meracími a regulačnými systémami,“ uvádza sa v návrhu. Podporované by mali byť aj projekty na využívanie nových technologických zariadení na výrobu elektrickej energie a tepla, projekty na využívanie odpadového tepla z výroby elektrickej energie, ako aj projekty na zníženie strát modernizáciou zariadení slúžiacich na rozvod energetických médií.
Európske finančné prostriedky by mali byť využité aj na projekty využívajúce obnoviteľné zdroje energie najmä biomasu, geotermálnu energiu, budovanie malých vodných elektrární a energetické využitie komunálneho odpadu. „Finančné prostriedky budú použité aj na podporu verejného sektora pri budovaní a modernizácii verejného osvetlenia v mestách a obciach, ako aj informovanie verejnosti o efektívnom využívaní energie a obnoviteľných zdrojov energie,“ uvádza sa v návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu.
Štát plánuje v budúcom roku využiť finančné prostriedky Európskej únie v rámci operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast aj na podporu inovácií. Ide o sumu 120 mil. eur, čo oproti tohtoročnému rozpočtu predstavuje nárast o 21,7 %. „Hlavným účelom podpory podnikania v oblasti inovácií a aplikovaného výskumu, ktorý patrí medzi prioritné oblasti Lisabonského procesu, je zvýšenie konkurencieschopnosti priemyslu podporou zavádzania inovácií a technologických transferov, ako aj tvorby pracovných miest prostredníctvom rozvoja podnikania,“ konštatuje sa v návrhu rozpočtu. Výdavky v tejto oblasti sú určené aj na účasť slovenských výrobcov na veľtrhoch, výstavách a obchodných misiách.
SITA