BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Slovenská štátna správa by mohla získať absolventov najlepších vysokých škôl v zahraničí. Vláda SR dnes totiž schválila grantový program, ktorý by to mal zabezpečiť.
Slovenskí študenti najlepších univerzít z celého sveta získajú na jednej strane od štátu štipendium na štúdium, na strane druhej sa zaviažu, že po jeho úspešnom ukončení nastúpia na ministerstvá či iné úrady. Navrhovaný rozpočet na tento program je v tomto roku 84-tisíc eur a do budúcich rokov je to 100-tisíc eur ročne.
Slováci by mali študovať na popredných svetových univerzitách
Grantový program bude zabezpečovať po administratívnej aj organizačnej stránke rezort školstva. Ústredné orgány štátnej správy mu vždy na začiatku roka oznámia svoj záujem zamestnať štipendistov na konkrétnu pracovnú pozíciu.
Ministerstvo školstva potom zverejní výzvu na podávanie žiadostí o štipendium spolu s informáciami o ponúkaných pozíciách a výberových podmienkach.
Uchádzači by mali študovať v zahraničí na druhom či treťom stupni štúdia dennou formou. Mali by podľa podmienok na získanie štipendia študovať na univerzitách umiestnených do 200. pozície v rebríčku hodnotenia Shanghai Academic Ranking of World Universities a v rebríčku inštitúcií Project RePEc.
V dvoch kolách potom komisia vyberie úspešných žiadateľov, s ktorými podpíšu zmluvy o udelení štipendia a o spolupráci. Štipendium pokryje náklady spojené so štúdiom vrátane školného, nákladov na živobytie počas maximálne dvoch akademických rokov štúdia, ako aj náklady na cestu do miesta štúdia a z neho, cestovné poistenie a pod.
„Rezort školstva spolu s ministerstvom financií pri správe štipendia zabezpečí, aby štipendisti mali k dispozícii dostatočné prostriedky na cestu a náklady na živobytie aspoň mesiac pred začiatkom štúdia,“ informuje rezort školstva v materiáli. Konkrétne podmienky upraví ministerstvo školstva vo výzve a v zmluve o poskytnutí štipendia.
Ak študent poruší zmluvu, peniaze musí štátu vrátiť
Po ukončení štúdia nastúpi absolvent na dohodnutú pracovnú pozíciu na ministerstvo alebo do iného ústredného orgánu štátnej správy, s ktorým podpísal zmluvu. „V prípade, ak na toto miesto nebude môcť nastúpiť, môžu ho na rozdiel od minulosti zamestnať ostatné ministerstvá či ústredné orgány štátnej správy,“ dodáva rezort školstva.
Ak však absolvent z vlastného zavinenia odpracuje vo verejnej správe menej ako tri roky alebo nezíska vysokoškolské vzdelanie, na ktoré mu poskytli štipendium, bude musieť peniaze vrátiť. Nesplatená časť sa bude úročiť vo výške úrokovej sadzby, s ktorou poskytuje študentom pôžičky Fond na podporu vzdelávania. Lehotu splatnosti určia v zmluve.
„Štipendium sa tak v rámci grantovej schémy poskytuje vlastne ako pôžička, ktorá je za stanovených podmienok bezúročná a s odkladom splácania. Okrem toho, za každý mesiac, ktorý štipendista po skončení štúdia odpracuje na dohodnutej pozícií, mu bude odpustená 1/36 istiny,“ píše sa v podmienkach grantového programu. Štipendistov po nástupe na pracovné miesto budú odmeňovať podľa pravidiel zákona o štátnej službe, teda podľa tabuľkových platov.
Program nadväzuje na poskytovanie Štipendia M. R. Štefánika v rokoch 2006 až 2008 a v roku 2011. V rokoch 2006 až 2008 v rámci tohto štipendia podporili 24 študentov vysokých škôl ako sú London School of Economics, Harvard a Stanford Law School či Columbia University v USA. V roku 2011 získali toto štipendium traja uchádzači.