Štart raketoplánu Discovery tretíkrát presunuli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Discovery
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Posledný štart raketoplánu Discovery do vesmíru sa opäť presunul na neskôr, tentoraz pre problémy s ističom v kokpite. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa v utorok večer rozhodol, že raketoplán odštartuje najskôr vo štvrtok. K uvedenému záveru dospeli vedci menej než 24 hodín pred stredajším plánovaným štartom.

Cieľom 11-dňovej misie raketoplánu Discovery bude dopraviť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) niekoľko prístrojov a zariadení vrátane modulu Leonardo a robota Robonaut 2, ktorý bude prvým humanoidným robotom vo vesmíre. Veliteľom 6-člennej americkej posádky bude Steven W. Lindsey, na palube Discovery bude aj jedna astronautka – Nicole Stott. Počas misie sú naplánované dva výstupy do otvoreného vesmíru.
Čas nového odletu stanovili na 19:29 GMT (20:29 stredoeurópskeho času, SEČ), no predpoveď počasia už nie je taká priaznivá ako predtým, pretože podľa meteorológov je len 30-percentná šanca na vhodné podmienky. Vesmírna agentúra má možnosť vyslať raketoplán na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) najneskôr do pondelka, inak musí pre uhol dopadu slnečného žiarenia čakať až do decembra. Oprava tlakového zariadenia si už vyžiadala dvojdňový odklad posledného plánovaného letu raketoplánu na obežnú dráhu Zeme.

Do ukončenia programu amerických raketoplánov mali pôvodne zostávať ešte dve misie. Po novembrovom lete Discovery vyštartuje ako druhý vo februári Endeavour. Americký prezident Barack Obama však 11. októbra odsúhlasil finančný balík pre NASA na najbližšie obdobie, čo umožňuje uskutočniť ešte jednu extra výpravu. Ak ju schvália, tak by mal koncom júna 2011 k ISS letieť Atlantis. Raketoplány by mali potom umiestniť v múzeách, pričom Discovery budú môcť vidieť návštevníci Smithsonian National Air and Space Museum vo Washingtone. Spojené štáty americké sa budú po ukončení vesmírneho programu raketoplánov Atlantis, Discovery a Endeavour spoliehať až do stanovenia novej stratégie NASA na trojmiestny ruský Sojuz. NASA a jej partneri z Európy, Ruska a Japonska by chceli ISS udržať v prevádzke minimálne do roku 2020, najväčší optimisti hovoria dokonca o roku 2027.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama
Firmy a inštitúcie Discovery