BELEHRAD 31. marca (WEBNOVINY) – Srbský parlament v stredu nadránom tesnou väčšinou prijal deklaráciu, ktorou formálne odsúdil masakru v bosnianskej Srebrenici a ospravedlnil sa rodinám obetí. Dokument historického významu, ktorého návrh predložila prozápadná vládna koalícia, v 250-člennom zhromaždení podporilo 127 zo 173 prítomných poslancov. Hlasovaniu predchádzala dlhá rozprava, ktorá odrážala pretrvávajúce rozpory v názoroch Srbov na úlohu krajiny v bosnianskej vojne. Zatiaľ čo zástancovia deklarácie hovoria o očistení národa, odporcovia ju považujú za faktické priznanie viny. S textom nie sú spokojní ani Bosniaci, keďže udalosti z roku 1995 neoznačuje za genocídu.
Srbské národné zhromaždenie v deklarácii „ostro odsudzuje zločin spáchaný na bosnianskych obyvateľoch Srebrenice v júli 1995… vyjadruje sústrasť a ospravedlňuje sa rodinám obetí, pretože nebolo urobené všetko preto, aby sa zabránilo tejto tragédii“. Poslankyňa vládnej koalície Jelena Trivanová počas 13-hodinovej rozpravy vyhlásila, že formálny krok „očistí tvár národa“. Nacionalistickí poslanci však deklaráciu odmietli ako „hanebnú“ a „nespravodlivú“. Zároveň spochybnili uvádzaný počet obetí srebrenickej masakry, ktorý sa odhaduje na 8000. „Srbsko touto deklaráciou prizná vlastnú vinu,“ argumentoval opozičný poslanec Slobodan Samardžič.
Deklarácia uznáva rozhodnutie haagskeho Medzinárodného súdneho dvora (ICJ), ktorý zbavil Srbsko viny zo spáchania masakry, napriek tomu však Belehradu pripísal spoluzodpovednosť, keďže neurobil nič preto, aby jej zabránil. ICJ a Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) označujú udalosti v Srebrenici za genocídu, navrhovatelia deklarácie sa však tomuto výrazu vyhli, aby v parlamente získali čo najvyššiu podporu.
Masakra v Srebrenici je považovaná za najhorší prípad hromadného vyvražďovania na európskom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny. Podľa oficiálnych informácií bosnianskosrbské jednotky usmrtili až 8000 mužov a chlapcov, ktorí hľadali útočisko v moslimskej enkláve. Tragédii nezabránili ani mierové sily OSN, ktorá Srebrenicu vyhlásila za chránené územie.
SITA/AP/AFP