Srbsko spravilo ďalší krok k vstupu do únie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Srbsko_unia

ŠTRASBURG 19. januára (WEBNOVINY) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu schválili Stabilizačnú a asociačnú dohodou (SAA) medzi Európskou úniou a Srbskom. Dokument si pred vstupom do platnosti vyžaduje súhlas EP a ratifikáciu všetkými členskými krajinami únie.

Parlament v uznesení opakovane zdôraznil, že Belehrad musí plne spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu. Dohoda otvára trh medzi úniou a Srbskom a predpokladá neskoršie členstvo tejto krajiny v 27-člennom bloku. Dohodu podpísali ešte v roku 2008. Ratifikačný proces v jednotlivých členských štátoch sa však začal až v júni 2010. Doposiaľ dohodu ratifikovalo 11 členských krajín vrátane Slovenska. EP preto vyzval k dokončeniu ratifikačného procesu aj v ostatných členských krajinách. Informovala o tom tlačová atašé EP Zuzana Repková.

„Ratifikáciou Stabilizačnej a asociačnej dohody Európsky parlament pevne podporil Srbsko v jeho ďalších krokoch na jeho historickej ceste do EÚ. Berieme na vedomie a vítame výsledky, ktoré Srbsko za posledný rok dosiahlo, a zároveň poukazujeme na výzvy, ktoré pred ním ešte ležia“, uviedol v rozprave europoslanec Jelko Kacin, ktorý zdôraznil najmä nutnosť Belehradu plne spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú

MZV SR víta postup Srbska v integrácii do EÚ

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes schválili Stabilizačnú a asociačnú dohodou medzi Európskou úniou a Srbskom. Dokument si predtým, ako vstúpi do platnosti, vyžaduje súhlas EP a ratifikáciu všetkými členskými krajinami únie. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí víta správu o schválení zmluvy. „Slovenská republika podporuje pokračovanie procesu európskej integrácie Srbska. Dôkazom toho je aj fakt, že sme zmluvu ratifikovali medzi prvými členskými krajinami EÚ,“ vyhlásil pre agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.

Parlament tiež vyzval k bezodkladnému začatiu rozhovorov s Kosovom a zároveň privítal ochotu Srbska zapojiť sa do dialógu o tejto problematike v rámci únie. Poslanci tiež naliehavo vyzývajú srbskú vládu, aby rozpustila paralelné srbské štruktúry v Kosove. Tie podľa nich oslabujú proces decentralizácie a zabraňujú úplnej integrácii srbskej komunity do kosovských inštitúcií. Od 19. decembra 2009 uvoľnila únia vízový režim so Srbskom, čo srbským občanom umožňuje cestovať do schengenského priestoru bez víz. Poslanci to uvítali, no vyzvali srbské orgány, aby prijali „primerané opatrenia a vynaložili maximálne úsilie na obmedzenie možností zneužitia režimu bezvízového styku“. Najmä aby zabezpečili, že srbskí občania budú riadne informovaní o svojich právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezvízového režimu.

Poslanci sa odvolávajú na narastajúci počet falošných žiadostí srbských občanov o azyl vo viacerých krajinách EÚ. Parlament tiež poukazuje na skutočnosť, že v rámci Európy je Srbsko krajinou s najvyšším počtom utečencov a osôb vysídlených v rámci štátu. Žiada preto srbské orgány, aby preskúmali národnú stratégiu pre utečencov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať