Srbsko sa prekvapujúco pridalo na stranu Európskej únie, čo sa týka postoja voči súčasnej situácii v Bielorusku, kde od prezidentských volieb 9. augusta nespokojní demonštranti protestujú proti autoritárskemu lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi a neuznávajú jeho víťazstvo v hlasovaní.
Srbská premiérka Ana Brnabičová vo štvrtok vyhlásila, že Belehrad podpísal uznesenie EÚ o Bielorusku s cieľom zosúladiť politiku Balkánu s politikou bloku, ku ktorému by sa Srbsko chcelo pridať.
Priateľské vzťahy Srbska a Bieloruska
Belehrad dlhodobo udržiava s Lukašenkom blízke vzťahy. Bieloruský prezident dokonca ako jediný svetový politik v roku 1999 osobne navštívil vtedajšiu Juhosláviu počas bombardovania vojskami NATO, aby vyslovil podporu režimu Slobodana Miloševiča.
Polícia zatýka popredných aktivistov, Lukašenko prišiel na protest so samopalom v rukách (video)
„Dúfame, že Lukašenko teraz nebude proti nám. Nemali by sme zabúdať na priateľstvo, ktoré Lukašenko preukázal nášmu ľudu v ťažkých časoch,“ vyhlásila Brnabičová a priznala, že Srbsko akceptovalo postoj EÚ k voľbám v Bielorusku.
Snaha o členstvo v EÚ
Krok Belehradu medzičasom na sociálnych sieťach uvítali aj veľvyslanci EÚ a USA v Srbsku.
Putin je pripravený poslať do Bieloruska políciu, podľa Lukašenka ide o diplomatický masaker
Hoci sa Srbsko formálne usiluje o členstvo v EÚ, posilňuje politické, hospodárske a vojenské vzťahy s Ruskom a Čínou. Zároveň sa odmieta pripojiť k sankciám EÚ proti Rusku pre jeho politiku voči Ukrajine.