BRATISLAVA 13. novembra – V utorok, 10. novembra 2009, sa na Ekonomickej univerzite prostredníctvom telemostu uskutočnila prednáška uznávaného akademika Noama Chomského. Chomsky pôsobí na Massachusettskom technologickom inštitúte (Cambridge, USA) na katedre lingvistiky a filozofie. Napriek dlhoročnému štúdiu lingvistiky, filozofie a matematiky sa prof. Chomsky, označovaný mnohými za predstaviteľa sociálneho libertarianizmu, orientuje tiež na zahraničnú politiku USA. Jedná sa o jedného z najuznávanejších komentátorov a kritikov súčasnej geopolitickej situácie v súvislosti so zahraničnou politikou USA.
Noam Chomsky pri debate so študentmi na Ekonomickej univerzite vyzdvihol úlohu malých krajín v medzinárodných vzťahoch. „Malá krajina ako SR môže v Európe určite zohrávať úlohu, a to najmä prostredníctvom Európskej únie.“ Chomsky je presvedčený, že aj Slovensko môže prispieť k budovaniu väčšieho sebavedomia Európy. Zároveň zdôraznil, že Európska únia by mala pôsobiť v medzinárodných záležitostiach oveľa sebaistejšie a nemala by sa orientovať výlučne na úzku spoluprácu s USA.
Počas diskusie sa Chomsky vyjadril aj k prítomnosti NATO v Afganistane. Podľa jeho slov, veľmi dôležitým hlasom, ktorý zatiaľ v debate o budúcnosti Afganistanu absentuje, je práve hlas afganských ľudí. „Jediný názor, na ktorom záleží, je názor Afgancov.“ Chomsky v tejto súvislosti pripomenul známu myšlienku, podľa ktorej krajina potrebuje viac škôl a nemocníc než vojakov. Úlohou medzinárodného spoločenstva má byť, podľa Chomskeho, taktiež posilnenie dialógu medzi miestnymi kmeňovými vodcami. Medzi hlavné témy akademickej diskusie patrila tiež polemika o rozdieloch Bushovej a Obamovej zahraničnej politiky, o dôležitosti existencie NATO v 21. storočí, ako aj o funkčnosti „západnej“ demokracie ako takej.
Diskusia s Noamom Chomskym sa uskutočnila v rámci interdisciplinárneho úvodného predmetu do Severoamerických štúdií Centra severoamerických štúdií Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorý je spoluorganizovaný Veľvyslanectvom USA na Slovensku a Euroatlantickým centrom.
Informácie poskytla Lucia Weinbergerová