Od pondelka 3. mája do 13. júna prebehne na celom Slovensku asistované sčítanie obyvateľov, ktoré organizujú obce v spolupráci so Štatistickým úradom SR (ŠÚ SR). Sčítať sa tak majú možnosť ľudia, ktorí to počas predchádzajúcich mesiacov z rôznych dôvodov nestihli.
Asistované sčítanie je však určené predovšetkým tým, ktorí sú takzvane „digitálne vylúčení“. Teda sa z rôznych dôvodov nevedeli sami sčítať prostredníctvom formulára na internete.
Kto môže využiť asistované sčítanie
Najčastejšie ide o seniorov bez prístupu na internet, marginalizované rómske komunity či ľudí bez domova. Možnosť však môžu využiť aj ľudia, ktorí na sčítanie v predchádzajúcich mesiacoch zabudli.
Asistované sčítanie obyvateľov sa začne v máji, trvať bude šesť týždňov
Stále však pre ľudí platí podmienka pobytu na území Slovenska, pričom sa berie do úvahy trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Asistované sčítanie môžu využiť aj občania Európskej únie, ktorí majú na našom území obvyklý pobyt.
Všetci títo obyvatelia môžu počas nasledujúcich mesiacov využiť služby takzvaných stacionárnych alebo mobilných asistentov.
Asistované sčítanie prebehne v mestách a obciach
Pod stacionárnym asistentom je treba rozumieť kontaktné miesta zriadené jednotlivými obcami. Tie spolu so ŠÚ SR zabezpečujú aj informovanie obyvateľom o tom, kde sa budú konkrétne miesta nachádzať a kedy budú otvorené.
Podľa Jasmíny Stauder, hovorkyne pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB), si totiž prevádzkové hodiny budú stanovovať obce samostatne podľa potreby obyvateľov.
Dúbravka zriadi dve miesta na asistované sčítanie, ľudia si môžu objednať domov aj mobilného asistenta
Každá obec bude individuálne informovať obyvateľov o sčítaní prostredníctvom letákov v schránkach, plagátov či oznamov v ampliónoch. Informácie o kontaktných miestach bude poskytovať aj stránka scitanie.sk.
Na ich návštevu sa však obyvatelia nemusia objednávať ani nikde hlásiť. Dokonca netreba dodržiavať ani podmienku trvalého pobytu, takže sa ľudia môžu vybrať na to kontaktné miesto, ktoré majú najbližšie.
„Ak ste na víkend na chate môžete sa pokojne prísť sčítať na kontaktné miesto tam, kde práve ste,“ uvádza Stauder. Ľudia sa tiež podľa nej nemusia báť, že by sa ich organizátori pýtali, prečo sa nesčítali sami už skôr.
Sčítanie na kontaktnom mieste
Obyvateľov bude na kontaktnom mieste čakať stacionárny asistent, teda osoba, ktorá na požiadanie pomôže obyvateľovi so sčítaním alebo mu poskytne techniku na to, aby sa sčítal sám.
Správnosť vyplnených údajov môže v oboch prípadoch obyvateľ skontrolovať na záver v zhrnutí formulára. Následne môže svoje odpovede opraviť alebo zmeniť. Po odoslaní formulára do systému by si však mal vyžiadať potvrdenie o sčítaní.
Asistované sčítanie ľudí môže byť príležitosťou pre podvodníkov, obáva sa minister vnútra Mikulec
K zneužitiu údajov zo strany asistenta by podľa hovorkyne SODB nemalo dôjsť, pretože každá osoba, ktorá pracuje s dátami bola preverená a zaškolená a nesmie mať záznam v registri trestov.
Okrem toho si počas procesu pomoci pri sčítaní môže pri úvodnom overení vyžiadať nanajvýš rodné číslo alebo zadnú stranu občianskeho preukazu. „Žiadne doklady alebo iné písomnosti obyvateľ nepredkladá a asistent ich ani nežiada, vysvetľuje Stauder.
Mobilní asistenti pomôžu v domácnostiach
Rovnaké povinnosti platia aj pre mobilných asistentov, ktorých si môžu ľudia v prípade potreby zavolať domov. Osobitný dôraz na to kladie aj zákon o sčítaní, podľa ktorého možno asistentovi sčítania pri porušení jeho povinností udeliť pokutu do 1 500 eur.
Elektronické sčítanie obyvateľov dopadlo nad očakávania, zapojilo sa vyše 4,8 milióna Slovákov
Takáto možnosť asistovaného sčítania však môže lákať podvodníkov, na ktorých polícia prostredníctvom rôznych foriem kampane upozorňuje od februára 2021. Zaznamenali už totiž niekoľko prípadov.
Pozor na podvodníkov
Obyvatelia však vedia podvodníkov jednoducho odhaliť. Skutoční asistenti totiž môžu domácnosť navštíviť až po tom, čo ich k sebe domov telefonicky objednajú na čísle call centra, ktoré zverejní stránka scitanie.sk alebo na čísle obce.
„Je podstatné povedať, že pri sčítaní v roku 2021 k vám nikto nechodí proaktívne klopať na dvere ani počas asistovaného sčítania,“ upozorňuje Stauder.
Do elektronického sčítania sa zapojilo 86 percent Slovákov. Pozrite sa, ako dopadol váš kraj
Mobilní asistenti nevyužívajú ani papierové formuláre, pretože sčítanie prebieha celý čas elektronicky, prostredníctvom tabletu alebo mobilu či počítača.
Totožnosť asistenta si vie obyvateľ overiť prostredníctvom preukazu, ktorý mu pri kontakte predloží. Ten obsahuje meno a priezvisko asistenta, identifikátor asistenta sčítania a evidenčné číslo preukazu asistenta.
Osobu asistenta si je možné overiť aj spätne zavolaním na obec alebo na call centrum, podľa toho, kde si ho obyvateľ objednával. Dodatočným telefonátom sa však dá vyhnúť.
V prípade podozrenia kontaktujte políciu
„Odporúčame obyvateľom, aby si pri prvom telefonáte s mobilným asistentom vyžiadali od neho jeho celé meno a evidenčné číslo preukazu mobilného asistenta, prípadne aj identifikátor asistenta sčítania,“ radí hovorkyňa SODB.
Ak by sa však predsa len pre dverami bytu alebo domu objavil asistent sčítania, ktorého obyvatelia nevolali, polícia radí nepúšťať ho v žiadnom prípade do domu.
Podvodníci šíria hoaxy nielen cez sociálne siete, pozor by ste si mali dávať aj na emaily
Podľa hovorcu PPZ Michala Slivku s takýmito osobami netreba vôbec komunikovať. „Ak máte čo i len podozrenie z podvodného konania neznámymi osobami pri sčítaní, okamžite kontaktujte políciu na čísle 158,“ hovorí.
Podľa Stauder je vhodné informovať aj príslušnú obec a prípadne zavolať aj na telefónne čísla, ktoré zverejnilo Ministerstvo vnútra SR na svojej stránke pre prípad nahlasovania problémových situácií.
Podvodníci využívajú takéto návštevy na to, aby sa dostali do príbytku obete a okradli ju, pričom si často odnášajú aj jej doklady, ktoré v budúcnosti zneužijú.
Bližšie informácie však polícia Webnovinám.sk neposkytla, aby nedávala možným páchateľom návod, ako takúto trestnú činnosť realizovať.