NIKÓZIA 8. septembra (WEBNOVINY) – Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vo štvrtok kritizoval zverejnené dohady, že utiekol do susedného Nigeru a opäť vyzval svojich prívržencov na pokračovanie odboja proti povstalcom bojujúcim o posledné bašty starého režimu. Ako uviedol vo svojom najnovšom odkaze, ktorý zverejnil sýrsky televízny kanál ar-Ráí, správy o údajnej emigrácii nie sú ničím iným ako súčasťou „psychologickej vojny“ nepriateľa s cieľom podlomiť morálku Líbyjčanov.
„Nezostáva im iné, než sa uchyľovať k psychologickej vojne a klamstvám. Najnovšie hovoria, že Kaddáfího videli v konvoji smerujúcom do Nigeru,“ povedal zvrhnutý líbyjský diktátor vo svojej prvej audionahrávke po niekoľkodňovej odmlke. „Koľkokrát prechádzajú denne cez hranice konvoje prepravujúce pašerákov, obchodníkov a ľudí do Sudánu, Čadu, Mali a Alžírska. Akoby to bolo prvýkrát, čo konvoj smeroval do Nigeru,“ komentoval informácie o podozrivých vojenských vozidlách, v ktorých sa podľa niektorých zdrojov mohli nachádzať vysokí predstavitelia Kaddáfího režimu vrátane samotného vodcu. „Chcú oslabiť našu morálku. Nemrhajte časom na tohto slabého a nečestného nepriateľa,“ odkázal Líbyjčanom dlhoročný líder zdržiavajúci sa na neznámom mieste. Kaddáfí taktiež vyjadril presvedčenie, že Severoatlantická aliancia podporujúca povstalcov „bude porazená“, keďže v pokračovaní vojenskej intervencie jej bránia nedostatočné „logistické kapacity“. „V Tripolise a všade inde sme pripravení zintenzívniť útoky proti krysám, žoldnierom, ktorí sú len svorkou psov.“
Televízia ar-Ráí, ktorú vlastní bývalý poslanec irackého parlamentu Mišaan al-Džubúrí, je momentálne jediné médium udržiavajúce kontakty s Kaddáfím po tom, ako povstalci koncom augusta prevzali kontrolu nad Tripolisom. Samotný al-Džubúrí tvrdí, že nesympatizuje s diktátormi, líbyjský vodca však podľa neho stelesňuje odpor voči zahraničnej okupácii. „Ak sa s ním potrebujem zhovárať, pošlem mu správu, alebo on kontaktuje mňa, keď chce odovzdať odkaz,“ uviedol pre tlačovú agentúru AFP. „Cieľom tohto kanála, ktorý som otvoril v roku 2006, je bojovať proti všetkým okupáciám, či už je to v Iraku, Palestíne alebo teraz v Líbyi,“ dodal 54-ročný podnikateľ žijúci v Damasku. Kaddáfí sa údajne ešte pred pol rokom stanici vyhrážal „vyhodením do vzduchu“, keďže podporovala revolúcie v Tunisku a Egypte. „Ale teraz musíme uznať, že Muammar Kaddáfí reprezentuje odpor Líbyjčanov proti agresii NATO, a to je dôvod, prečo ho podporujem,“ vysvetlil al-Džubúrí.
Vojna v Líbyi si vyžiadala najmenej 30-tisíc životov
Povstaleckí lídri vyzvali Niger, aby Kaddáfího neprijal