Spravodajské služby by mal sledovať NKÚ, myslí si Fedor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nku
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) by mal podľa podpredsedu SDKÚ-DS a šéfa parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva (VS) Martina Fedora získať kompetenciu kontrolovať hospodárenie spravodajských služieb.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, v NKÚ by malo vzniknúť jedno špeciálne oddelenie.

„V NKÚ sú ľudia, ktorí majú previerky a nič nebráni tomu, aby bol vyčlenený tím, ktorý by kontroloval hospodárenie spravodajských služieb. Je to veľmi citlivá záležitosť, preto v tejto oblasti by som nepreferoval parlamentnú kontrolu alebo iný druh kontroly, na rozdiel od kontroly činností spravodajských služieb,“ povedal.

Hospodárenie pod dohľadom NKÚ

NKÚ by podľa neho nemal kontrolovať len nakladanie s nehnuteľným majetkom ako takým, teda s budovami či bytmi, ale celé hospodárenie. „Mal by kontrolovať, či boli využité prostriedky na to, na čo mali byť. Či idú podľa plánu, či tieto plány sú v súlade so zameraním spravodajskej služby a podobne,“ povedal.

Martin Fedor
Foto: SITA/Diana Černáková

V jednotlivých krajinách je táto kontrola podľa Fedora nastavená rôzne. „Niekde majú poslanci významný vplyv na to, aby mohli kontrolovať dokonca aj efektívnosť vynakladania prostriedkov či tie programy, či tie plány, ktoré si spravodajská služba určí, a priority sú aj efektívne, či sú účelné. Niekde je ten systém uzavretejší a niekde tá kontrola nefunguje vôbec a ten príklad, žiaľ, je aj Slovensko,“ vyhlásil.

Dôvodom na zavedenie externej kontroly hospodárenia spravodajských služieb je podľa Fedora aj kauza tunelovania Vojenského spravodajstva (VS), ktorá bola medializovaná tento rok, pretože sa stala hlavnou určujúcou témou, ktorá sa týkala ministerstva obrany v roku 2013.

„Z každého škandálu, z každej kauzy by sme sa mali vedieť poučiť. Kauza VS poukazovala na podozrenia s možným nehospodárnym nakladaním so štátnym majetkom. Teraz sa tým musia zaoberať orgány činné v trestnom konaní,“ konštatoval s tým, že takáto kauza je obrovským mementom.

Údajne boli v organizovanej skupine

„Spravodajské služby na Slovensku nikomu nereferujú alebo nedokladujú, ako narábajú so štátnym majetkom. Do nového zákona o spravodajských službách by sa preto mala dostať aj možnosť externej kontroly hospodárenia alebo nakladania s majetkom spravodajských služieb,“ zdôraznil.

Lubomir galko
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Tajná správa, ktorá v máji vyvolala veľkú odozvu v médiách a bola dôvodom viacerých rokovaní kontrolného výboru, údajne hovorí o tom, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako súčasť organizovanej skupiny a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Vnútorné vyšetrovanie vo vojenskej rozviedke sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko. Súčasný minister obrany Martin Glváč označil spis za mediálnu kačicu, fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie Vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení.

Podľa ministra bolo preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu nedošlo. Fedorovi sa prihlásili viacerí svedkovia, ktorí by chceli vypovedať v tejto kauze, pričom išlo o bývalých vysokých funkcionárov služby. Jedným z nich bol napríklad bývalý zástupca šéfa Vojenskej spravodajskej služby Vladimír Suchodolinský, ktorý tvrdí, že je autorom správy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoMartin FedorMartin GlváčVladimír Suchodolinský
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradVojenské spravodajské služby