BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) –
O znížení cien plynu pre domácnosti SPP neuvažuje
Najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku aj napriek zníženiu nákupnej ceny plynu zatiaľ neuvažuje o znížení cien plynu pre domácnosti.
“Dodatok nevytvára dôvod pre úpravu cien pre domácnosti, pretože nerieši, ale iba zmierňuje stratu, ktorú SPP dosahuje v tomto segmente vplyvom zle nastavenej regulácie,“ vysvetlil Bednár.
Zmeniť cenu plynu však môže aj samotný Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO).
Podľa hovorcu regulačného úradu Miroslava Luptáka, regulátor už požiadal plynárov o poskytnutie údajov z dodatku zmluvy. “Do konca januára sa rozhodneme, ako budeme v tejto veci postupovať,“ uviedol pre agentúru SITA Lupták.Dohoda SPP s Gazpromom
Slovenský plynárenský priemysel podpísal s ruskou spoločnosťou Gazprom export 20-ročnú zmluvu na dodávku zemného plynu koncom roka 2008.
Na základe pôvodnej zmluvy má SPP do roku 2028 nakúpiť približne 130 miliárd metrov kubických zemného plynu a jej dcérska spoločnosť Eustream prepraviť približne jeden bilión metrov kubických zemného plynu.
Za aké ceny má SPP od ruského gigantu nakupovať plyn, spoločnosti nezverejnili.
Podľa rádia takú istú zľavu dostali aj nemecká spoločnosť Wingaz, rakúska Econgas, francúzska GdF Suez a talianska Sinergie Italiane.
SPP sa k zmluvám nevyjadruje
“Nová úprava zmluvného vzťahu reviduje nákupnú cenu plynu tak, aby do väčšej miery odrážala aktuálny vývoj trhových cien plynu. K jednotlivým zmluvným bodom sa na základe dohody oboch zmluvných partnerov nebudeme bližšie vyjadrovať,“ reagoval na zverejnený údaj hovorca SPP Peter Bednár.
Ruskí analytici zníženie nákupnej ceny plynu pre európske plynárenské firmy zo strany ruského energetického gigantu zdôvodnili pre Hlas Ruska poklesom ceny plynu na svetových trhoch. Podľa posledných údajov v poslednom polroku cena plynu poklesla o 19 %.
Boj o zákazníka
SPP informoval o podpise dodatku k dlhodobej zmluve s Gazpromom začiatkom tohto týždňa.
Slovenskému dominantnému dodávateľovi plynu by sa po podpise dodatku malo lepšie „dýchať“ v konkurenčnom boji o zákazníka.
Alternatívni dodávatelia plynu totiž svoje nižšie ceny plynu odôvodňovali možnosťou nákupu lacnejšieho plynu na spotových trhoch.
Viacerí alternatívni hráči poukazovali na nevýhodnosť dlhodobej zmluvy s jedným dodávateľom plynu. Podľa SPP je však dlhodobá zmluva s Gazpromom jedným zo základov energetickej bezpečnosti Slovenska.
Slovenský plynárenský priemysel je nadnárodná energetická plynárenská spoločnosť. Akcionármi spoločnosti sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).